$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Bitcoin madenciliği yaygınlaşması ile enerji tüketimi arttı

Bitcoin madenciliği yaygınlaşması ile enerji tüketimi arttı
  • 04.12.2017 13:13:21
  • 209 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Bitcoin madenciliği yaygınlaşması ile enerji tüketimi arttı, Son zamanlarda neredeyse her ortamda konuşulan kripto paralar gündemde yer alan kriptopara ve kriptopara madenciliği konusu şimdide enerji tüketimi ile gündeme geldi.

Bitcoin gibi kriptoparaların son kullanıcıya yayılma hızının yükselişi ile bu teknolojiye harcanan kaynakların ve enerjinin miktarı da oldukça yükseldi. Kriptopara madenciliği yapmak için çok ciddi bir elektrik enerjisi ihtiyacı söz konusu. Madencilik ile ilgili kullanılan devasa ekran kartları ve yüksek güç tüketen power sub kullanımı artınca doğal olarak tüketimde artmakta.

İngiltere merkezli enerji fiyatı karşılaştırma platformu Power Compare’in yaptığı bir araştırmaya göre dünyada toplam kriptopara madenciliği için harcanan enerji, Sırbistan, Hırvatistan, İrlanda gibi 20 ayrı Avrupa ülkesinin harcadıkları enerjiden daha fazla olduğu iddia ediliyor.

Afrika kıtasında yalnızca 3 ülke kriptoparalardan daha fazla elektrik enerjisi tüketiyor: Mısır, Güney Afrika ve Cezayir. Sonuçlar ilginç olduğu kadar korkutucu da. Araştırmasına göre kriptoparaların harcadığı enerji miktarı eğer bu şekilde artmaya devam ederse, kriptopara madenciliğinin enerji tüketimi 2018 sonunda İngiltere’nin bütün enerji ihtiyacını, 2019 yılı sonunda ise Amerika’nın enerji ihtiyacını aşması bekleniyor.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ