Sağlık

Biberiye Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kuşdili otu olarakta bilinen biberiye iğne yapraklıdır. Her mevsim yeşil kalabilen biberiye özellikle et ve tavuk yemeklerine lezzet vermek için kullanılır. Yaz aylarında çiçek açan biberiye yapraklarını hiç dökmez ve genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Eski zamanlarda sabunlara, losyonlara esans vermek için kullanılan biberiye günümüzde de mutfaklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Biberiye kurutulmuş, yeşil yaprak halinde veya biberiye yağı haline getirilerek kullanılabilir. Biberiye mutfaklarda olduğu kadar içerdiği antibakteriyel özelliği sayesinde cilt için de yaygın olarak kullanılır. Derinin mikroplardan arınmasını sağlayan biberiye saçlar içinde kurtarıcıdır. Saç diplerini güçlendirir köklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. İdrar yolları enfeksiyonunda da biberiyeye başvurulur.

Antioksidan özelliğiyle bağışıklık sistemini güçlendiren biberiye sindirime de yardımcı olur. Aynı zamanda ödem söktürücü olan biberiye çayını solumakta baş ağrısına iyi gelir.

Çayı ve Yağı Ayrı Faydalı

Yoğun bir esansa sahip olan biberiye konsantreyi arttırır. Migren ağrıları içinde kaynamış biberiye çayı kokusunu solumak ağrıları dindirir. Öksürük grip nezle gibi solunum yolları hastalığını önleyen biberiye kan dolaşımını hızlandırarak kalp damar yollarında yaşanacak sıkıntıların da önüne geçer. Kas eklem ağrılarından kurtulmak içinde biberiye çayı oldukça faydalıdır.

Güçlü bir adet söktürücü olan biberiye antibakteriyel özelliği sayesinde ağızdaki yaralara da iyi gelir. Hafızayı kuvvetlendirmesi ve odaklanmayı sağlaması sayesinde biberiye çayı sınav döneminde olan öğrencilere önerilmektedir.

Baharat Sevenlerin Tercihi

Tıbbı olduğu kadar mutfakta da biberiye sıkça kullanılmaktadır et yemeklerinin tatlandırmak için biberiye yeşil yaprak halinde tencereye atılarak lezzet verir. Hamur işleri yapımında da kullanılan biberiye ince ince kıyılarak fırına verilecek olan tepsinin üzerine serpilir.

Çorbalarda da farklı bir baharat olarak kullanılan biberiye taze şekilde doğranarak çorbanın üzerine konulur. İçeceklerde sıkça kullanılan biberiye özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan limonataya farklı bir aroma verir.

Lezzeti ve faydası oldukça fazla olan biberiyenin de fazla kullanımında bazı zararları mevcuttur. Aşırı kullanımı akciğerlerde ödeme mide bulantısına yol açabilir. Kan basıncını arttırıcı etkisi olduğu için yüksek tansiyon hastalarının kullanılması önerilmez. Kanamalı hastalığı olanlarda kesinlikle biberiye kullanılmamalıdır.

Biberiye hakkında daha fazla bilgi almak ve diyetisyen desteği ile beslenme planınıza eklemek için en uygun ve kolay seçenek olan Appvice Online Diyetisyen Platformu ile başlamanızı öneririz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı