EkonomiManşetSon Dakika

Benzine 12 kuruş zam geldi 26 Mart 2018

Bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 12 kuruş zam geldi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), bu gece yarısından itibaren geçerli olacak şekilde benzinin litre satış fiyatına 12 kuruş zam geldiğini duyurdu. Zammın ardından benzinin litre satış fiyatları ortalama İstanbul’da 5,81 liradan 5,93 liraya, Ankara’da 5,86 liradan 5,98 liraya, İzmir’de ise 5,83 liradan 5,95 liraya çıkacak.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklik gösterebiliyor.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Cuma günü yüzde 2.5 yükseldikten sonra yüzde 1 daha değer kazandı. Suudi Basın Ajansı’na ve devlet televizyonu El-Ekhbariya’ya göre, füzeler Riyad ve diğer şehirler üzerinde üzerinde etkisiz hale getirildi. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’a ilişkin endişeler, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısındaki artışı gölgeledi. Cuma günü Baker Hughes’ın açıkladığı verilere göre, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu geçen hafta 804’e çıkarak Mart 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Öte yandan, Çin’de Pazartesi günü ilk defa petrol vadeli kontratları işlem görmeye başladı.

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal güvenlik danışmanlığına John Bolton’ı ataması ve bunun sonucu, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) en büyük üreticilerinden biri olan İran’a yönelik sertliğin artacağı beklentilerinin güçlemesinin ardından, geçen haftaki yüzde 5.7’lik kazancını daha da artırdı. ABD’de petrol stokları 2014 yılından bu yana ilk kez nihayet yakından izlenen seviye olan beş yılın ortalamasının altına düştü. Bu durum, OPEC ve ortaklarının arz kısıntılarının işe yaramaya başladığının bir işareti olarak değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı