Ekonomi

Bankalardan Konut Kredisi Yapılandırma Gelecek mi?

2018 yılında gerçekleşen faiz artışlarıyla birlikte yüksek faiz oranlarıyla kredi kullanan vatandaşların mağduriyeti sürüyor. 2019 yaz döneminde kredi faiz oranlarında yaşanan düşüş eğilimiyle birlikte kredi yapılandırma konusunda seslerini duyurmaya çalışan vatandaşlar henüz yanıt bulabilmiş değil.

Kamu bankalarının birçok vatandaşa yüksek faiz oranıyla kredi kullandırırken ilerde yapılandırırsınız gibi cevaplar verilmesine rağmen henüz kredi yapılandırma ekranlarının açılmadığı ve bu konu hakkında bir bilgilerinin olmadığı cevapları alınıyor.

12 Eylül 2019 tarihinde TCMB PPK kurul toplantısında alınan 325 baz puan politik faiz indirim kararıyla birlikte kamu bankalarının 0,99 oranı altına, özel bankaların çoğunluk kısmının ise 1 oranının altına inmesi bekleniyor. Birçok özel bankanın kredi borç transferine izin verdiği biliniyor, fakat kredi kullanımı yapan vatandaşlar kamu bankalarının mevcutta yaptığı indirimler üzerinden yapılandırma yapmayı istemesi özel bankaları tercih etmeyi erteletiyor.

Şu an en düşün konut kredisi veren banka konumunda olan TEB bankasında konut kredisi faiz oranı 1,20 seviyesinde aldığımız duyumlara göre TEB bankası 1,20 faiz oranında kredi borç transferi olanağı sağlıyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankalara yapılandırma çağrısı yaptı

Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada; Kamu bankaları bu yönde hızlı adımlar attı. Ne yazık ki özel bankalarda aynı yaklaşımı yeterince göremiyoruz. Hem faiz indirimi hem de kredi yapılandırmalarında firmalarımıza zorluk çıkarıyorlar. Bankalar, kısa vadeli düşünmeyi bırakıp ellerini taşın altına koymalılar. Bu nedenle reel sektörümüz kan kaybediyor. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak, bu konuyu yakından takip ederek bankaların önünü açan düzenlemeyi hayata geçirdi ama bankalar hala beklemede. Çerçeve sözleşme müzakereleri aylardır devam ediyor. Kredi yapılandırmalarının hızla hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bankalarımıza yeniden bir çağrı yapmak istiyorum; hepimiz aynı gemideyiz, birlikte çalışalım, yapılandırmaları hızla bitirelim. Üretimin, istihdamın, yatırımların önü açılsın, Türkiye’nin önü açılsın.

TCMB faiz kararı sonrası gerçekleşecek bankaların faiz indirimleriyle birlikte önümüzdeki dönemde Kamu bankalarınında kredi yapılandırma ekranlarını açması bekleniyor.

Bankaların güncel konut kredisi faiz oranları;

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranı %0.99
Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %0.99
Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranı %0.99
Ziraat Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %0.99
Vakıf Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %0.99
TEB Konut Kredisi Faiz Oranı %1.20
ING Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.29
Albaraka Türk Konut Finansmanı %1.29
Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı %1.29
İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %1.29
Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %1.29
Türkiye Finans Katılım Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %1.33
Akbank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.35
Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı %1.36
ICBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.37
QNB Finansbank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.39
Fibabanka Konut Kredisi Faiz Oranı %1.49
Burgan Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.69
Alternatif Bank Konut Kredisi Faiz Oranı % 1,74
Şekerbank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.89
Anadolu Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.94
Odeabank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.96
Denizbank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.99
HSBC Bank Konut Kredisi Faiz Oranı %1.99
Şeker Finans Konut Kredisi Faiz Oranı %2.15.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı