EkonomiGenel

Bakan Berat Albayrak’ tan Ekonomide Yeni Yol Haritası

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı'nı (YEP) salı günü açıklayacak. "Büyüme ve İstihdam" odaklı 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı, ilk YEP kur atakları sonrası dengelenmeyi sağlarken; yeni program da pandemi sonrası dengelenmeyi hedefliyor. Yarın açıklanacak olan program, 'üreten, büyüyen, istihdam yaratan, adil paylaşan, güçlü Türkiye'nin' yol haritası olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘büyüme ve istihdam’ odaklı 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) yarın açıklıyor. Cumhuriyet’ in kuruluşunun 100′ üncü yılında ekonomik olarak gelinecek seviyeye ilişkin ilk cari tahminler program ile yapılmış olacak.

Güçlü Büyüme Beklentisi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın yarın açıklayacağı programda sürdürülebilir, yüksek teknoloji ve ihracata dayalı, enflasyon oluşturmayan bir büyüme öngörülüyor. Yapılan büyüme çalışmalarından sonra  Türkiye’ nin potansiyel büyümesinin de sağlıklı bir şekilde zemin oluşturacağı bir dönem olacak gibi görünüyor. Tek haneli enflasyon, fiyat istikrarı vurgusu ön plana çıkıyor. Yapılan çalışmalarda 2021′ de gerek baz etkisi, gerekse Türkiye ve dünyada Covid-19 salgını sonrası oluşacak ekonomik aktivite artışı nedeniyle ekonomide güçlü miktarda bir büyümenin gerçekleşeceği bekleniyor.

Bütçe Çalışmalarının Hazırlanma Süreci Hızlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ ın açıklayacağı programla 2021 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin süreç de belli bir noktaya getirilecek. Açıklanacak programda bakanlık ve kurum bütçelerinin hazırlanmasında programın amaç ve öncelikleri esas alınacak. Yeni Ekonomi Programı ile uyumlu olmak üzere gelecek 3 yıla ilişkin toplam gelir ve gider tahminleriyle hedef açık ve borçlanma durumu, kamu idarelerinin ödenek teklif tavanlarını içeren Orta Vadeli Mali Plan da yürürlüğe girecek. Program ve mali plan yayımlandıktan sonra kamu idarelerinin bütçe tekliflerini ve yatırım programını hazırlama sürecini yönlendirmek üzere, bütçe çağrısı ve yatırım genelgesi de ilan edilecek. Bütçe yasa teklifinin 17 Ekim’de Meclis’e sunulması öngörülüyor. Yeni hükümet sisteminin üçüncü bütçesi Genel Kurul görüşmelerinin ardından 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlanacak. Gelecek yıla ilişkin yatırım programı da yine ocak ayı içinde açıklanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı