GenelSon Dakika

Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 87’inci yıldönümü törenle kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Şubat 1931’de Aydın’a gelişinin 87’nci yıl dönümü törenle kutlandı.

Aydın Valiliği önündeki Atatürk anıtına çelenklerin konulmasından sonra, Aydın Gar’ındaki törene geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk’ü Aydın’a getiren temsilen süslenen bir tren Aydın Tren Garı’na yanaştı. Trenin içinden inen Aydın’ın yöresel kıyafetlerini giymiş biri kız biri erkek öğrenci Vali Yardımcısı Abdullah Aslan’a saygı bayrağı ve çiçek takdim etti. Daha sonra, folklor ekipleri gösterilerini sundu. Folklor ekiplerinin gösterisinin ardından konuşmalara geçildi.

Günün önem ve anlamını belirten konuşmayı Aydın Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Fatih Anıl yaptı. Anıl konuşmasında “19 Mayıs 1919’da Samsun’a bir güneş gibi doğan Mustafa Kemal Atatürk, yüksek askeri dehası iman dolu Türk Halkını çevresinde toplayan gücüyle Türk Milleti’ni küllerinden yeniden oluşturmuş ve bağımsızlık destanı yazmıştır” dedi.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz, Atatürk’ün 87 yıl önce Aydın’a gelerek Aydınlıları onurlandırdığını belirterek, “Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadelenin ilk silahlı direnişini başlatan Efeler diyarı Aydınımıza 87 yıl önce bugün ziyaret ederek onurlandırmıştır. Kurtuluş savaşımızın önderi çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu eşsiz devlet adamının Kuvay-i Miliyenin hayat bulduğu Efeler diyarı Aydın’a bakışı her zaman özel olmuştur” dedi.

Aydın Vali Yardımcısı Abdullah Arslan ise Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndan harap ve bitap düşmüş bir memleketin medeniyet mücadelesinde yurdu karış karış gezerek insanları tanıyarak en iyi şekilde hareket tarzını belirlemeye çalıştığını vurguladı.

Konuşmaların ardından, Atatürk’ün Aydın’a gelişinin 87. yıl dönümü çerçevesinde düzenlenen “Atatürk’e Koşalım” atletizm yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildikten sonra tören sona erdi.

Törene Aydın Vali yardımcısı Abdullah Aslan, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan vekili Evrim Karakoz, MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı