Ekonomi

2020 Asgari ücret ne kadar oldu sorusunun cevabı belli oldu

2020 asgari ücret, ne kadar olacak sorusunun cevabı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından verildi. 4 sendikanın istediği ücretin aşağısında ücret kabul edilirken, iş verene maliyeti ne kadar olacak?

Asgari ücret belli oldu mu?

Asgari ücretinin 2020 yılında 2.423 TL olacağı bakan tarafından açıklanırken, asgari ücret brüt 2.943 TL olduğu açıklandı. Asgari ücrete dair son dakika açıklamasından sonra sosyal medyada yankı buldu!

Asgari ücret için sendikalar ne istedi?

4 sendika, asgari ücret için 2.500 TL’den yüksek bir maaş istediklerini açıkladı. Bunlardan Türk-İş, asgari ücrete dair 558 TL oranında zam beklediklerini açıklarken, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ise Türk-İş’e oranla 20 lira yükselterek , 2 bin 578 TL istediklerini açıkladı.

Peki TUİK ne diyor?

Ekonominin daraldığı tüm dönemlerde olduğu gibi, tüm ücretliler, özellikle asgari ücrete sahip olanlar, zamın artan yaşam maliyetlerini karşılayacak düzeyde olmasını beklemektedir. TÜİK verilerine göre, Eylül ayında Türkiye’deki çalışan sayısı 28 milyon 440 bin. Bunun asgari ücretin ne kadar olduğuna dair resmi veri yoktur. Bununla birlikte, genel görüş, bunların neredeyse yarısının asgari ücret aldığı yönündedir.

TÜİK 24 Aralık’ta 4 yılda bir yayınlanan Kazanç Yapısı Anketini açıkladı. Buna göre, 2018 yılında çalışanların yıllık ortalama brüt kazancı 49 bin 1 TL’dir. 2018 yılında asgari ücretli çalışanın yıllık brüt geliri 24 bin 354 TL’dir. Yani, asgari ücret ülke çapında ücretlilerin yaklaşık yarısını kazanmaktadır. Ortalama ücretten daha önemli bir gösterge vardır; Ayrıca medyan ücret. Ortalama ücret, ülkedeki tüm ücretler düşükten yükseğe sıralandığında ortadaki ücret seviyesini temsil eder ve ülkedeki asgari ücretin diğer ücretlerden nasıl farklı olduğunu anlamamıza izin verir.

Yüksek oran, asgari ücret diğer ücretlere yakın ve düşük ücret uzak olduğu şeklinde yorumlanmaktadır. Türkiye’de asgari ücretin ortalama ücret oranı son derece yüksektir. OECD’nin 2018 verilerine göre, yüzde 71 ile Kolombiya’dan sonra ikinci sıradayız. Son yıllarda, oran bu alanda dalgalanıyor. Dolayısıyla, Türkiye’deki asgari ücret genellikle diğer tüm ücretlere çok yakındır. Birçok farklı yönü yorumlamak mümkündür, ancak bu incelemenin çoğu bizi şu sonuca götürmektedir: “Türkiye’de asgari ücret yüksek değil, genel ücret seviyesi düşük”. İşte yıl yıl asgari maliyetler:

2019 Asgari ücret maliyeti

2018 Asgari ücret malliyeti

2017 Asgari ücret maliyeti

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı