Ekonomi

Araba Alımı ve Satımında Vergi İndirimi Açıklaması Geldi!

Sıfır otomobil alımında vergi indirimi açıklaması geldi. Otomotiv sektöründen gelen açıklamada, vergi düzenlemesi yapılmasını bekleyen sektör temsilcileri oranların düşürülmesiyle kayıp olmayacağını aksine devletin bu işten daha fazla kazanç elde edeceğine yer verildi. İşte haberin detayları..

Sıfır otomobil alımında ve satımında vergi indirimi açıklaması geldi. Otomotiv sektöründen gelen açıklamada, vergi düzenlemesi yapılmasını bekleyen sektör temsilcileri oranların düşürülmesiyle kayıp olmayacağını aksine devletin daha fazla kazanç elde edeceği söylendi.

Bu yıl satışlarda sektör genelinin 500 bin tahmininde  olduğunu ifade eden OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Bugün 800 bin adet civarında tahmin ediyoruz. Diğer yandan, 2015-17 döneminde ulaşılan 1 milyon adetlik iç pazar büyüklüğüne yeniden ulaşılması ve hatta pazarın öngörülebilir şekilde daha da büyümesinin sağlanması için kalıcı düzenlemeler önem taşıyor. Daha fazla araç satışı ile vergi gelirini yükseltmeyi hedefleyen, satın alma vergi yükünün aracın kullanım sürecine yayıldığı bir vergi sistemi ve yaşlı araç değişim programı ile iç pazarın önce 1 milyon ardından 1,5 milyon sonrasında da 2 milyon adetlik potansiyeline kısa sürede ulaşabileceğini düşünüyoruz. OSD olarak gelecekten beklentimiz, değişen otomotiv eko-sisteminde ülkemizin mevcut rekabetçiliğinin korunması ve geliştirilmesini hedefleyen uzun vadeli planlar üzerine kurgulu bir yaklaşım ile ihracatımızı artırmak, öngörülebilir ve büyüyen bir iç pazar ile ülkemize daha fazla yatırım gelmesi için gerekli ortamın oluşturulması.” dedi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı