Genel

Altından Yapılmış Sanat Eserleri

Dünyanın birçok yerinde altından yapılmış sanat eseri bulunmaktadır. Örneğin Gustav Klimt, resimlerinin arka planlarında düzenli olarak altın varak kullanmıştır. Yaldız için kullanılan ve son derece ince bir altın levha olan altın varak, Antik Çağ kadar erken dönemlerde dekorasyon için tercih edilmiştir. Gelin bu altın sanat eserlerine beraber bakalım. 

Tutankamon’un Maskesi / M.Ö 1323 Yılları

Antik Mısır’ın en ikonik hazinesi olan firavun Tutankhamun’un cenaze maskesi, dönemin en büyük sanatsal ve teknik başarılarından birinin örneğidir. Antik dünyada birçok medeniyet malzemeye erişmekte zorlanırken, Eski Mısır sınırsız kaynağa erişimi olan ilk altın üreten devletti. 11 kg saf altından yapılan bu maske, firavunun üç farklı türden değerli taşla süslenmiş yüz hatlarını tasvir ediyor. Maske cenaze töreni için yapıldığından, altın kullanımının firavunun gücünü, statüsünü veya servetini de sembolik olarak yansıtıyor.

Giotto di Bondone – Maesta’da Madonna / M.S 1310

Erken Hıristiyan Batı sanatında altın, tanrının ışığını temsil ediyordu. Maddi zenginlik günah olduğu için sanatta altın kullanımı maneviyatı temsil ediyordu. Altın varak, Orta Çağ’da sunakları sıklıkla süslemiş ve altın varak kullanma geleneği Rönesans’a kadar sürmüştür. Giotto di Bondone yaptığı “Ognissanti Madonna” tablosu, kelimenin tam anlamıyla altın varaklarla parlamaktadır. 

Gustav Klimt – Öpücük / 1907 – 1908

Gustav Klimt, resimlerinde altın varak kullanımıyla ünlüdür. Klimt, Batı sanat tarihi içinde benzersiz bir konuma sahiptir ve 20. yüzyılın başlarındaki “altın kaplamalı sanat eserleri”, artık hemen tanınan tarzının önemli bir unsurudur. Klimt, resimdeki altın yaprak kullanımıyla ünlüdür. Sanatçı, Batı sanat tarihi içinde benzersiz bir konuma sahiptir ve 20. yüzyılın başlarındaki “altın aşaması”, artık hemen tanınan tarzının önemli bir unsurudur. “Öpücük” tablosu sanat tarihinin en ünlü aşk imgelerinden biridir ve izleyiciye zenginlik, hoşgörü ve son sıradaki itaatkârlığı aktarır. Altın bu tabloda aşk ve şiddetin çatışmasını, Doğu ile Batı arasındaki ideolojik ve dini çatışmaları yansıtmak için kullanılmıştır.

Yves Klein – Monogold (İsimsiz) / 1958

Yves Klein’ın ince altın tabakalarını örten fraktal oluklar izleyiciye, insanlar tarafından kendisine bahşedilen tüm güce rağmen altının doğal olarak oluşan bir kaynak olduğunu hatırlatıyor. Klein, sanatta altının tarihini, bir güç ve ticaret sembolü olarak kullanılmasını hatırlatıyor, ama aynı zamanda bize doğal dünyanın büyüleyici inceliğini de hatırlatıyor. Yapıt, insanların – dekoratif sanat eserleriyle ve birbirleri arasında – ilişki kurma yollarının bir örneği ve canlandırması niteliğinde. Monogold serisinden bir örnek, 800.000 ila 1.2 milyon dolar arasında Midas Touch müzayedesinde satışa sunulmuş.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı