$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Altında hangi senaryo geçerli olacak

Editor
Editor
  • 29.12.2015
  • 754 kez okundu

Geçen 12 aya baktığımızda altının aylık hareketleri son derece yavaş bir düşüşe işaret etti. Oysa bu dönemde Dolar hızlı bir şekilde yükselmeye devam ederken, emtia fiyatlarındaki düşüşler ve faiz artışları altının çoktan yükselmiş olmasını gerektirirdi. Bunun anlamını çok iyi okumak gerek. Birinci anlam “Altın o kadar dirençli olmaya başladı ki, altına karşı oluşan gelişmelere rağmen altın sınırlı geriledi.” şekilde bir yorum yapılabilir. Buna karşın “Altın 2015’te yaşanan gelişmeler sonrasında düşüşü hızlandırmadı ancak gelişmelerin devamında geciken düşüş hızlı ve ani bir şekilde kendisini gösterebilir.” şeklinde de yorum yapılabilir. Bu senaryolardan hangisinin geçerli olabileceğini Dolar’ın hareketi belirleyecek. Bu aynı şekilde kısa vadede de geçerli. Eğer kısa vadede düşüşler devam ederse altında alım denemeleri yapılabilir çünkü bugünlerde Dolar’ın hızlı bir şekilde yükselmesi için çok bir neden yok.

altin-analiz-29-12-2015

Günlük Strateji: 1062 desteği kırılmadığı sürece, 1065 seviyesinden 1071 Dolar hedefiyle çok ölçülü miktarda alış yapmak üzere beklenebilir.

Euro Dolar paritesi ise, Bu yıl uzayan Noel tatili nedeniyle piyasaların artık 2016 ve sonrasına baktığı bugünlerde ABD’den açıklanan ekonomik velilerin pek olumluya işaret etmediği gözlendi. Dün ABD’den gelen Dallas Fed imalat sektörü endeksinin beklentilerin altında kalmış olması hisse senedi piyasalarının 2016 yılına düşerek açılabileceğine şimdiden işaret etmekte. Bugün tek açıklanacak ekonomik veri serisi ABD’den gelecek. Bu nedenle zaten sığ olan piyasaların, ilerleyen seanslarda da sığ kalabilecek olması ve verilerin olumsuz gelmeye devam edebileceği itibarıyla hisse senedi piyasalarındaki düşüşler ani ancak kısa süreli olabilir. Bu durum pariteyle yakından ilgili zira paritenin bu son dönemde hisse senetlerini takip ediyor olması paritenin de aynı zamanda ani ancak kısa metrajlı dalgalanmalar yapmasına neden olabilir. Bu durumda pozisyonlardan çok bir beklenti olmaksızın pozisyon taşımalı. Önerilebilecek pozisyonsa yükselişleri takiben satış yapmak olacaktır.

dolar-euro-analiz-29-12-2015

Günlük Strateji: 1,1030 direnci kırılmadığı sürece 1,0970 seviyesinden 1,0950 hedefiyle satış yapmak üzere beklenebilir.

Okan Aybar
Finansonline FX

twitter.com/okanaybar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ