EkonomiManşet

Altın yorumları bugün 1 Mayıs 2018

Son günlerde 2015 yılında İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağı piyasa tarafında merakla beklenirken son gelen haberler; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, anlaşmanın korunması yönündeydi.

Ancak, dün akşam İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu’nun: İran’ın anlaşmayı ihlal ederek gizli gizli nükleer silah ürettiğini söylemesi ve ABD Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo’dan da destek görmesi konunun çetrefilli halinin bir süre daha devam edeceğinin göstergesiydi.

Ekonomik verilere baktığımızda; Dün ABD’den gelen Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi aylık ve yıllık bazda piyasa beklentilerine paralel olarak gerçekleşirken, senelik verinin FED hedefine doğru ilerlemesi enflasyona dayalı olarak faiz artışı senaryolarını canlı tuttu. Bu kapsamda bugün başlayacak olan Mayıs ayı FOMC toplantılarında üyelerin konuya bakış açıları oldukça önemli olacaktır.

Diğer yandan ticaret savaşları konusunda dün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin: Başkan Trump’ın henüz net karar vermediğini söylemişti. Bu konuda medyada yer alana son haberler ise AB ve 6 diğer bölgeye uygulanan geçici muafiyetlerin 1 Haziran’a kadar uzatılıp, daha sonra kaldırılacağı yönündeydi.

ABD 10 yıllık tahvil faizi şuan için 2.95 seviyesinin biraz üzerinde fiyatlanırken, Dolar endeksi ise haftanın en yüksek seviyelerinde. Bugün gelecek olan haber akışları ve ekonomik veriler sonrası ortaya çıkacak tabloda teknik fiyatlamalar da göz önünde bulundurulmalı.

Şu an için 1313 seviyesinin hemen altın fiyatlama gördüğümüz Değerli Metal’de teknik olarak ise; satıcılı işlemlerin devamında 1309, 1305 ve 1302 destek noktaları takip edilebilir. Özellikle 1305-1302 bölgesi seviyesi sene başından bu yana altında kapanış görmediğimiz bir yer olması açısından önemli olacaktır. Emtiada bugün görülebilecek yukarı yönlü hareketlerde ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1316, 1320, 1322 ve 1326 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Büyük bir yükselen kanal , yine büyük bir üçgen formasyon alt bant bölgesini aşağı yönde kırarak satış baskısı altında ve şuanda da kısa vadeli alçalan kanal formasyonunda fiyatlanmaya devam eden Sarı Metal için geri çekilmelerin devam etmesi muhtemel. Aşağıda 1307 destek alanı takip ediliyor olacak. Bu bölge sarı hatlar ile gösterilen alçalan kanal formu alt bant bölgesine tekabül ettiğinden kırılımı halinde sert satışlar gelebilecekken, test edilip geçilememesi durumunda ise bir tepki alımı gelmesi muhtemel bir alan olarak takip edilecek.

Şu anda 1311 seviyesinde fiyatlanan Ons Altın için yukarı yönlü hareketlerin devamı noktasında takip edilen kritik alan 1316-1317 aralığı. Bu bölge büyük üçgen formasyonu alt bant bölgesi olması dolayısıyla önemli bir direnç alanı. 1317 üzerindeki ataklar satış baskısını kırabilir ve alımlara hız kazandırabilir bu anlamda 1325 hedefli bir ralliyi başlatabilecek bir seviye olarak takip edilebilir. (Turkish Yatırım)

Haftanın ilk işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1310 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan düşüş eğilimi ons altında kayıpları bir miktar sınırladığı görülüyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan İmalat ve ISM İmalat PMI verileri yakından takip edilecek. Teknik olarak bakıldığında, sarı metalin 100 günlük hareketli ortalaması olan 1321 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1306, 1300 ve 1290 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1325, 1330 ve 1336 direnç seviyeleri izlenebilir. (AHL Forex)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı