EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün Çeyrek Altın Ne Kadar? (20 Haziran 2018)

Piyasalarda azalan risk iştahı ve artan güvenli liman talebinin, altın fiyatları yükselmesinde etkili olmadığı ve altının dolardaki güçlenme ile birlikte baskılanmaya devam ettiği görülüyor.

Altın, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin güvenli liman talebini yükseltmesine rağmen, euroda görülen gerileme ve dolar endeksindeki tırmanma ile birlikte düşüş hareketini sürdürerek 1270,56 seviyesine indi ve Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Küresel jeopolitik riskler ve ABD kaynaklı korumacı politikalara yönelik endişeler, güvenli limanlara yönelik talebi önemli ölçüde beslerken, altın fiyatlarının dolar endeksindeki yükselişin gölgesinde kalmayı sürdürdüğünü görüyoruz. Bir süredir kanal sınırında hareket eden ve yön arayışı içerisinde olan altın fiyatlarında, kanal sınırında tutunulması ve yeniden 1350 seviyesinin hedeflenmesi ihtimalini daha yüksek görüyorduk.

Ancak, dolar endeksinde görülen yükseliş, altının kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmasına neden oldu. Bu noktada altın fiyatlarının, kanal kırılması sonrası satıcılı ve zayıf seyrini bir düre daha devam ettirmesini ve kısa vadede yeninden 1270 seviyesine doğru düşüşe geçmesini beklemekteyiz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1273,55 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1272 seviyesi destek, 1275 seviyesi ise direnç konumunda. 1275 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1277,76, 1272 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1270 (Tacirler Yatırım).

Ons altın ABD Dolarının gücünü üzerinde hissetmeye devam ederken büyük resimde yükselen trendinin aşağı yönde kırıldığı dikkat çekiyor. ECB toplantısı sonrası Euro’nun sert geri çekilmesi dolar endeksini yukarı taşıdı. Bunun dolar bazında altında etkisini görürken dün yaşana ABD – Çin arasındaki ticaret misillemeleri ons altının güvenli liman özelliğini ortaya çıkartmaya yeterli olamadı. Diğer yandan uzun vadeli ABD tahvillerinin yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi ile global ortamda yüksek enflasyon emarelerinin belirmesi ons altında genele yayılan bir baskı oluşturmakta. Bugün ABD’de cari işlemler dengesi dışında önem derecesi yüksek bir veri bulunmuyor.

Teknik Analiz: Ons altın 1280$ direnç seviyesi üzerinde tutunmakta zorlanıyor. Ons altın 1294$ seviyesinde yaşadığı aşağı yönlü kırılımın baskısını üzerinde taşıyor. Tekrar güçlü alım tarafına geçebilmesi için direnç noktalarının üzerinde trend değişikliği yaratabilecek bir kuvvet edinmesi gerekmekte. Ancak ons altının teknik olarak o kadar güçlü olmadığını belirtelim. Şimdilik tepkilerin 1280$ seviyesinde sınırlı kalması beklenebilir. Geri çekilmelerde 1270 – 1272 / 1262 / 1256 seviyeleri takip edilebilir (İntegral Yatırım).

FED ve ECB kararları sonrası geçtiğimiz haftanın son işlem gününde sert satış yiyen Ons Altın; Dünkü Asya seansında ticaret savaşları kaygısı ile yükselirken, Avrupa ve ABD seanslarında ise düşüşe geçti. Küresel kaygıların Dolar’a olan talebi artırmasının yanı sıra ECB Başkanı Mario Draghi’nin “güvercin” tondaki söylemleri ile Dolar Endeksi’nde tekrardan 95 seviyelerine doğru yükseliş görülürken, emtiada satış olarak karşılık buldu. Bilindiği gibi; ABD Başkanı Donald Trump’ın, 200 milyar dolar tutarında Çin malına yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulanması için hazırlık yapılması talimatı vermesi ABD tarafının, Pekin Yönetimi’ne uygulayacağı gümrük tariflerindeki ürün grubunun değerini yaklaşık 400 Milyar Dolara çıkarmış bulunmakta.

Çin yönetimi bu durumu “aşırı baskı ve şantaj” olarak değerlendirirken, daha önce uzlaşılan anlaşma şartlarını yerine getirmeyeceğini ve ekstra önlemler alacaklarını açıkladılar. Ancak en kötü senaryoda Çin’in maksimum 150 Milyar Dolar civarında ürün grubundaki gümrük tariflerine müdahale edebilecek oluşu, ABD’nin elinin daha güçlü olmasına sebep olmakta. Öyle ki, konu hakkında açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro da: ABD ile Çin arasındaki müzakerelerin giderek artan bir ticaret anlaşmazlığı doğurduğunu, bu sebeple Washington yönetiminin çıkarlarını savunmak için gümrük tarifelerini arttırdığını ve ABD’nin bu çekişmede güçlü tarafta yer aldığını söyleyerek bu durumu net bir şekilde ifade etti.

Öte yandan dün açıklamalarda bulunan Başkan Trump’ın: “felaket” olarak adlandırdığı Kuzey Amerika Ticaret Anlaşması’nda (NAFTA) yavaş olsa da ilerlemelerin olduğunu ve kalıcı bir anlaşma için çalıştıklarını söylerken, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’ndan ayrılacaklarını belirtmesi yeni bir krizin kapısını aralayacak nitelikteydi. Küresel gündemin oldukça karmaşık hâl aldığı bugünlerde yine haber akışları takibimizde olacak. Ayrıca FED Başkanı Powell’ın bugün yapacağı konuşmayı da izlemek faydalı olacaktır.

Teknik olarak baktığımızda; şu an için 2017 Temmuz ayından başlayan yükselen trendin kırılım teyit bölgesi olan 1273 seviyesinin test edildiğini görmekteyiz. Buranın altında kapanışlar görülmesi halinde emtiada satış baskısının devamı gelebilir. 1273 üzerinde kalıcılık sağlanabilmesi halinde ise oluşabilecek tepki alımlarında 1277, 1283, 1286 ve 1289 direnç seviyelerini ilk etapta izleyebiliriz (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı