EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 7 Haziran 2018

New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Ağustos ayı için %0,04 yükselerek onsu 1.301 dolar’dan işlem gördü. Onsu seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Altın fiyatları 1.289 dolar seviyesinde destek bulurken, 1.306 dolar seviyesinde dirençle karşılaştı.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir (İnfo Yatırım).

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan gerileme sonrasında 1301 seviyeleri civarını test eden ons altının bu seviyeyi aşmakta zorlandığı görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1303 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerde ise 1305, 1308 ve 1312 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Dün konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel: “8 Haziran’daki G7 liderler zirvesinde ‘zor tartışmalar’ beklediğini, ancak ABD Başkanı Donald Trump’la İran nükleer anlaşmasını ve uygulamaya konan yeni ticari tarifeler için konuşmaya çalışacağını” söyledi. Başkan Trump ise global ticareti sekteye uğratan yeni tarifelerden geri adım atmamaya kararlı gözükmekte. Zira, son gelen haberler otomotiv ithalatına ek vergi uygulanması için Trump Yönetimi’nin çalışmalar yapıldığı şeklinde. Beyaz Saray’ın Baş Ekonomik Danışmanı Kudlow da yaptığı açıklamada: Cuma günü müttefikleriyle yapılacak olan toplantıyı beklediklerini, Çin’in 70 Milyar Dolarlık Amerikan malı alma teklifinin ise henüz Başkan Trump’a ulaşmadığını söyledi.

Ayrıca, ABD’nin ticaret açığı talebini gidermek için yapılan bu teklifi “küçük” olarak değerlendiren Kudlow: Pekin’in ABD pazarlarından daha fazla ithalat yapmasını için adımlar atmasını beklediklerini de sözlerine ekledi. Tüm bu tartışmalar yaşanırken ABD’de dün açıklanan Ticaret Dengesi verisindeki açık rakamının 7 ayın en düşüğüne gerilediği görüldü. Öte yandan K.Kore ve ABD Liderleri arasında 12 Haziran’da yapılacak görüşmelerin hazırlıkları sürerken, Japonya Başbakanı Shinzo Abe: yapılacak olan görüşmede Tokyo’nun güvenlik endişelerinin de unutulmamasını isteyerek çağrıda bulundu.

Tüm bu karmaşık haber akışının arasında önümüzdeki hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantılarına yönelik beklentiler tartışılırken, belirsizlik kaynaklı olarak ABD tahvil getirilerinde dalgalı seyir göze çarpmakta. Emtia tarafında da benzer fiyatlamalarla son zamanlarda bir sıkışıklık görmekteyiz. Bu vesileyle, netlik görebilmek için yukarı tarafta 1305 direnci, aşağı tarafta 1286 desteğinden herhangi birisinin kırılmasına ihtiyaç olduğunu tekrar hatırlatalım. Şuan için 1297 seviyesinde fiyatlanan emtiada ara dirençler olarak 1300 ve 1302, ara destekler olarak ise 1294, 1292 ve 1289 seviyeleri takip edilebilir (IşıkFX).

Ons altın, Fed ve ECB öncesinde temkinli seyirler izliyor

Ons altında yatay seyir devam ediyor. Veri takviminin sakin kalması da bu seyri destekliyor. Dolar küresel piyasalarda güçlü tablosunu sürdürecek yeni bir neden bulamazken, gelecek hafta yapılacak Fed toplantısının temkinli seyirler oluşturduğunu söylemek mümkün. Dolar endeksi 94 üzerinde tutunmakta zorlanırken, anlık olarak seyrin 93.46 üzerinde yaşandığı görülüyor. Bugün piyasalarda hareketlilik yaratabilecek önemli bir veri takvimi izlenmiyor. Bu nedenle olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın günlük periyotta izlediği 1280$ – 1307$ geniş bant aralığını korumaya devam ediyor. Yukarıda 1300$ direnci altında işlem gören ons altının 21 günlük HO altında kaldığı dikkat çekiyor. Yani ons altında 1307$ direncinin test edilmesi adına 1300$ ara direnci üzerinde yerleşik seyirlerin oluşması şart. Fakat şunu da belirtelim ki, fiyat bu seviyeye yaklaştığında güç kaybı yaşıyor bu nedenle geri dönüşler oluşmakta. Bu nedenle direncin üzerine hamlelerde kalıcı bir görünüm yukarı yönlü tepkilerin genişlemesi adına önem arz ediyor. Teknik göstergeler ise yavaş yavaş aşırı satım bölgesinden çıkmak isterken, yaşanacak kısa vadeli geri çekilmelerde 1290$ desteğinin hedeflenmesi uygun olabilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı