EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 6 Temmuz 2018

Ons altın fiyatı haftanın son işlem gününde 1250$ seviyesi üzerindeki seyrine devam ediyor. Dün akşam ABD kanadında Fed’in 12-13 Haziran tarihlerini yansıtan toplantı tutanakları izlendi.

Tutanaklarda kademeli faiz artışlarını hemen hemen tüm komite üyelerinin onayladığı görülüyor. Bunun yanı sıra ticari savaşlara dair endişeler sürerken, bunun tutanaklarda yer aldığı gözleniyor. Gelen tutanaklar sürpriz değildi ve alınan detaylarda da çok önemli farklılıklar yok. Bugünkü veri takviminde haziran ayına ait tarım dışı istihdam verisi ön planda olacak. İstihdam kanadındaki değişimin yanı sıra ortalama saatlik kazançlar kesiminde görülecek değişimler doların görünümü açısından önemli olacak.

Teknik Analiz: Ons altın yükselen trend altındaki seyrini korumaya devam ediyor. Bu trende doğru oluşan fiyat yolculuğunda 1260$ – 1262$ direnç aralığı yukarı yönlü hareketin devam etmesi adına önemli. Aksi halde 1250$ desteği izlenebilir. Takip edilecek veriler önemli bir hareket yaratmadıkça ons altının belirttiğimiz fiyat aralıkları arasında dalgalanması beklenebilir (İntegral Yatırım).

Dolar endeksi dün, ABD’nin Çin’e vergi uygulamaya resmi olarak başlaması öncesinde değer kaybederken, Almanya Fabrika Siparişleri verisinin ardından yükselen euro da dolardaki düşüşü hızlandırdı. Bununla birlikte 1255 seviyesi üzerine yükselen altın fiyatları, bu sabah saatleri itibariyle bu seviye üzerindeki seyrini sürdürüyor. Bu noktada, altın fiyatlarının 1250 seviyesi altında kalıcı bir hareket sergilemesini beklememekle birlikte, 1250 civarındaki hareketlerin orta vadeli alım fırsatı verebileceği görüşündeyiz.

Hatırlayacağımız üzere, Avrupa Merkez Bankasından (ECB) gelen güvercin açıklamalar dolar endeksini sert bir şekilde değerlendirerek altın fiyatları üzerinde önemli bir baskı oluşturmuştu. Dolar endeksinde görülen yükseliş, altın fiyatlarının 1250’li seviyelere olan geri çekilmesinin en önemli sebebini oluşturdu. Ancak, ECB’nin faiz artırımları konusunda acele etmeyeceği ve piyasaları desteklemeye devam edeceğine yönelik piyasa fiyatlamasının büyük ölçüde gerçekleşmiş oluğunu düşünüyoruz. Ayrıca, küresel jeopolitik risklerin ve ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Bu noktada altının kısa vadede ilk etapta 1257 seviyesine doğru yükselişe geçmesini, 1260 – 1265 bandını hedef almasını beklemekteyiz. Orta vadede ise yeniden 1300 seviyesi üzerinin hedef alınabileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1255,68 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1255 seviyesi destek, 1260 seviyesi ise direnç konumunda. 1260 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1262, 1255 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1250 (Tacirler Yatırım).

Çin tarafının sağduyu çağrılarına rağmen, uygulanacak gümrük vergilerini doğrulayan Trump, 34 Milyar Dolarlık ilk ürün grubu sonrasında iki hafta içinde 16 Milyar Dolarlık başka bir tarifeyi hayata geçirebileceklerini aktardı. Trump: önümüzdeki dönemlerde bu rakamın 500 Milyar Doları aşabileceğini de sözlerine eklerken, açıklanan bu rakam ise kabaca ABD’nin Çin ithalatında geçen yıl ödediği toplam miktar olarak karşımıza çıkmakta. Sabaha karşı devreye giren tarifelere Çin Yönetimi’nden ilk tepki Ticaret Bakanlığı’ndan gelirken, bunun bir savaşa dönüş olduğu vurgulandı. Konuya dair bugün taraflardan gelecek açıklamalar oldukça kritik olacak. Yine, İran Nükleer Anlaşması gibi önemli küresel haber akışları da takip edilmeli. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan Haziran Ayı Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri de volatil hareketlere neden olabilecek öneme sahip.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 1255 destek seviyesinde fiyatlanan Değerli Metal’de buranın altında kalıcılık sağlanabilmesi halinde 1253, 1250, 1247 ve 1243 destek noktaları da takibe alınabilir. 1255 üstü kalıcılıkta görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise 1257, 1260, 1263 ve 1267 dirençlerini izleyebiliriz (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı