EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 4 Temmuz 2018

Dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte altın fiyatları 1260 seviyeleri civarını test ettiğini gördük.

Küresel piyasalarda ticaret savaşlarına yönelik endişelerin tekrar gündeme taşınması ile birlikte güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan sarı metalde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görülüyor. ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan düşüş eğilimi sarı metalde yükselişleri destekler nitelikte.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının psikolojik seviyesi olan 1250 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1265, 1274 ve 1282 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1250, 1245 ve 1240 destek seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Ons altın ABD – Çin arasındaki gelişmeleri fiyatlara yansıtması. Altın fiyatlarında şu sıralar faiz – enflasyon ilişkisi ön plana çıkmakta. Bugün ABD piyasaları Bağımsızlık günü nedeniyle kapalı olduğundan sakin bir akış olması bekleniliyor. Diğer taraftan haftanın geri kalanında Fed tutanakları ve ABD istihdam rakamları olması nedeniyle ABD Doları ağırlıklı işlemlerin ons altında değişim yaratması beklenilebilir.

Teknik Analiz: Ons altında haftalık göstergeler oldukça önemli sinyaller verdi. Sabah paylaştığımız analizimizde belirttiğimiz 200 haftalık hareketli ortalama yakınlarında yukarı yönlü tepkiler geldi. Aynı zamanda Kasım 2016 yılından bu yana ilk defa haftalık RSI’da aşırı satım seviyesine yaklaşmasını da bir geri dönüş sinyali olarak ifade etmiştik. Ons altın bu sabah 1257$ seviyesinde işlem görmekte. Bu noktadan sonra direnç alanlarında dikkatli olunmasında fayda olabilir. Ons altında ilk direnç alanını 1264$ seviyesi oluşturmakta. Ancak ana direnç seviyesi 1280$ olarak takip edilebilir (İntegral Yatırım).

Çin Merkez Bankası’nın yuan hakkında istikrarlı bir politika izleyeceği açıklamasının ardından yuandaki düşüş sona ererken dolar değer kaybetti ve altın yükselişe geçti. Dolar endeksi dün 94,90 seviyelerindeyken bu sabah 94,55 seviyesinden geçiyor. Bununla beraber ABD 10 yıllıklar %2,83’e gerilerken altın kendisine manevra alanı sağladı. SPDR altın varlıkları salı günü %0,73 geriledi. Bu haberle birlikte hızlı çıkış yaşayan altında henüz temel anlamda talebin geliştiğini göremiyoruz. Bu açıdan yükselişin devamlılığı konusunda şüpheler devam ediyor. Bugün ABD piyasaları kapalı. Teknik olarak alçalan kanal alt bandına tutunan ons altında yükselişin devamında 1267$ direnç konumunda (Gedik Forex).

Avrupa Birliği, Çin, ve Japonya dahil olmak üzere ABD’nin önde gelen ticaret ortakları, dün gerçekleşen Dünya Ticaret Örgütü toplantısında, ABD’nin ithal otomotiv ve parçalarına ilave gümrük vergileri getirmesi konusunda kaygılarını dile getirdiler.

AB ülkeleri bu uygulamanın hayata geçmesi durumunda ABD’ye 294 Milyar Dolar’lık ürün grubunda karşı hamlede bulunacaklarını açıkladılar. Çin ise AB ülkelerine, ABD’ye karşı ortak eylem planı başlatılması ile ilgili bir öneride bulundu. ABD yönetimi güvenilir bir ticaret ortağı sıfatını yitirirken, ay sonuna kadar bu konu hakkında açıklama yapması beklenmekte. Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İsviçre’ye yaptığı ziyarette: İran’ın çıkarları korunduğu sürece nükleer anlaşmaya saygı göstereceklerini söyledi.

Avrupa ülkelerinden ayrıca, ambargo sebebiyle bozulan ekonomi konusunda da yeni önlemler alınmasını istedi. Bilindiği üzere ABD yaptırımları sebebi ile ciddi değer kayıpları ile karşı karıya kalan İran Riyali, günlerdir ülke çapında yaşanan protesto gösterilerinin sebebi olarak yer almakta. Küresel gerginliklere bir süredir ilgisiz kalan Ons Altın uzun bir süredir düşüş eğilimindeydi.

Son olarak 1239 destek seviyesini test eden emtia bu seviyenin altında kalıcılık sağlayamayarak toparlanma gösterdi. Bir miktar kar satışları ile momentumu düşse de, ticaret savaşları cephesinden gelecek haber akışları, tahvil getirileri ve teknik fiyatlamalarda önem arz etmektedir. Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda ise satıcılı seyrin devamında 1255, 1253 ve 1250 destek seviyeleri izlenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 1260, 1263 ve 1267 direnç seviyeleri hedeflenebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı