EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 28 Mayıs 2018

Ons altın fiyatları, ABD Başkanı Donald Turmp ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki zirveye ilişkin iyimserliğin artması sonrası güvenli liman talebinin zayıflaması geriledi. Dolar’ın son dönemdeki kazançlarını koruması da altın fiyatlarının düşüşünü destekler nitelikte.

Teknik olarak altın yorumları bakıldığında, 25 ile 50 barlık ortalaması olan 1298’in ons altın için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviye aşağısındaki fiyatlamalarda 1290 ve 1282 destekleri takip edilebilir. 1298’den destek alarak yükselmesi halinde ise 1307 ve 1316 dirençleri hedeflenebilir. (ŞekerFX)

Haftanın son işlem gününde, dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1299 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları ve küresel piyasalarda risk iştahının eğilimi sarı metalde düşüşleri bir miktar sınırladığı görülürken ons altının haftayı 1300 seviyesinde tamamladığını gördük. Bugün, ABD’de resmi tatil olması nedeniyle, ons altın işlem saatlerinde erken kapanış gerçekleşecektir.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1304 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1280 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1307, 1311 ve 1315 direnç seviyeleri izlenebilir. (AHL Forex)

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile olan görüşmesinin iptal edilmesi üzerine geçtiğimiz hafta yükselişe geçen ve 1307 seviyesi üzerini test eden altın fiyatları, Trump’ın, Kuzey Kore ile yaşanan zirve krizini çözmek için Kuzey Kore’ye heyet göndermesi üzerine kazançlarının bir kısmını geri vermiş durumda. Ancak bu noktada, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam edeceği ve altındaki kısa – orta vadeli yönünü yukarı olacağı görüşümüzü korumaktayız. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Artan küresel jeopolitik risklerin ve yüksek petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,64 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,24. (Tacirler Yatırım)

Bir süredir emtiada baskı unsuru olan ABD tahvil getirilerindeki yükselişler, geçtiğimiz haftaki FOMC tutanakları sonrası yerini yatay hareketlere bırakırken, ABD ve Kuzey Kore cephesindeki jeopolitik gelişmeler fiyatlamalardaki etkisini artırdı. Bilindiği gibi geçtiğimiz Perşembe günü; ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ile 12 Haziran’da Singapur’da gerçekleşmesi planlanan zirveyi iptal ettiğini duyurması, küresel bir risk dalgası tetikleyerek kıymetli metalin güvenli liman talebi bulmasına yardımcı olmuştu. Ancak, K.Kore cephesinden gelen ılımlı mesajlar sonrası Donald Trump geri adım atarak bu sefer de iki ülke lideri arasında tekrardan planlanacak zirve içinde yeşil ışık yaktı ve ABD’li bir heyetin yeniden planlanacak zirve için K.Korede bulunduğunu açıkladı. Öte yandan bir süredir ılımlı mesajların geldiği ticari savaşlar cephesinde ise; ABD Ticaret Bakanı Willbur Ross’un, 2-4 Haziran tarihleri arasında ticaret sorunlarını görüşmek için Çin’e gideceğinin duyurulması ile dikkatler bu tarihlere çevrilirken, bu hafta AB ve ABD arasında çetin geçmesi beklenen müzakereler de önemli olacak. Bugün ABD’de tatil olması nedeniyle önemli bir veri akışı izlenmeyecekken, haber akışları ve teknik fiyatlamalar izlenecek.

Bu bağlamda şuan için 1298 seviyesindeki Değerli Metal’e teknik olarak bakacak olursak; yukarı yönlü denemelerde 1302, 1305 ve 1309 dirençleri takip edilebilir. Özellikle 1309 seviyesi üzerinde kalıcılıkta alım ağırlıklı işlemler daha da destek bulabilir. Bugün görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1294, 1292 ve 1289 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Ons altın 1300 Dolar üzerindeki seyrinde zayıf kalıyor

Geçtiğimiz hafta içerisinde ABD ve Kuzey Kore’nin 12 Haziran’da yapacağı görüşmenin iptal olacağını ABD Başkanı D.Trump duyurmuştu. Hafta sonu Trump’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, ABD’den bir kesim heyetin Kuzey Kore’ye muhtemel bir zirve için görüşmeye gittiği değerlendiriliyor. Trump’ın hafta sonu yapmış olduğu açıklamalarda bakıldığında bu zirvenin belki de 12 Haziran’da yapılmasının da ihtimaller çerçevesinde olabileceği söylemi var. Geçen hafta bu haberin etkisi ile ons altın güvenli liman talebi görmüş ve 1300$ üzerine çıkmıştı. Yeni haftaya 1300$ seviyesinde bir açılış yapan ons altın bu seviyenin üzerinde kalıcı bir görünüm izleyemiyor. Bugünkü veri takviminin sakin olmasının yanı sıra ABD piyasaları kapalı olacak. Dolayısıyla önemli bir haber akışı yer almadıkça ons altında zayıf bir seyir takip edilebilir.

Teknik olarak altın yorumları, Ons altın haftalık periyotta yükselen trendini destek alanı olarak kullanmaya devam ediyor. Bu trendin 1286$ – 1288$ bölgesi destek alanı olurken, bu seviyelerin altında kalıcı bir görünümün izlenmesi 1280$ desteğinin test edilmesine neden olabilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesinde fayda var. Geçtiğimiz haftada bu seviyeye doğru seyirler oluşmasına karşın aynı noktadan tepki alımlarının geldiği gözlendi. Bu nedenle net bir düşüş eğilimi görebilmek adına 1280$ altındaki seyirlere ihtiyaç var. Ayrıca bu seviyeler öncesinde kıymetli metalde 1295$ – 1291$ ara destek noktaları izlenebilir. Buna karşın kısa vadeli direnç noktaları olarak 1300$ – 1307$ bandı hedeflenebilir. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı