EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 28 Haziran 2018

Ons altın fiyatı 1253$ seviyesinden işlem görüyor. 1250$ seviyelerine gerileyen altın böylelikle aralık ortasından bu yana en düşük seviyeyi test etmiş oldu.

Dün SPDR altın varlıkları %0,36 düşerken, dolar endeksi tekrardan 95,20 seviyesine yükseldi, ABD 10 yıllık tahvilin faizi ise güvenli liman alımlarıyla %2,83’e geriledi. Ons altında var olan alçalan kanal 1248-1250$ bandından geçiyor. Görünüm itibariyle negatif baskı devam ederken, ABD 10 yıllıklardaki gerileme henüz destek olabilmiş değil.

Bu nedenle kanal alt bandı olan 1248-1250$ hattı ABD kâğıtlarının faizlerindeki geri çekildiği ana denk geliyor. Bugün ABD’de GSYH verileri açıklanacak. Aynı zamanda ABD endekslerinin seyri de izlenmelidir. Olası ayı piyasası senaryoları altına olumlu yansıyabilir (Gedik Forex).

Altın fiyatları, yatırımcıların dolara ve ABD Hazine tahvillerine ilgisi devam ederken, potansiyel küresel ticaret engellemelerini de değerlendirmeleri ile birlikte altı ayın en düşük seviyesine indi. Altın yüzde 0.4 düşerek ons başına 1,251 dolar ile 18 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından 1,252 dolar seviyesine geldi.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1375 ve 1370 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1244 ve 1248 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir (İnfo Yatırım).

Altın fiyatları, artan jeopolitik risklere rağmen, dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte zayıf seyretmeye devam ediyor. Altın dün, dolar endeksinin 95 seviyesi üzerin tırmanması ile birlikte 1250 seviyesine doğru geri çekildi ve Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Altın fiyatları bu sabah saatleri itibariyle 1250 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Bu noktada altının 1250 seviyesi altında kalıcı bir hareket sergilemesini beklemiyoruz. Bu noktada, altının orta vadede yeniden 1300$ seviyesi üzerini hedef almasını ve mevcut seviyelerin alım fırsatı vermesini beklemekteyiz.

Hatırlayacağımız üzere, Avrupa Merkez Bankasından (ECB) gelen güvercin açıklamalar dolar endeksini sert bir şekilde değerlendirerek altın fiyatları üzerinde önemli bir baskı oluşturmuştu. Dolar endeksinde görülen yükseliş, altın fiyatlarının 1250’li seviyelere olan geri çekilmesinin en önemli sebebini oluşturdu. Ancak, ECB’nin faiz artırımları konusunda acele etmeyeceği ve piyasaları desteklemeye devam edeceğine yönelik piyasa fiyatlamasının büyük ölçüde gerçekleşmiş oluğunu düşünüyoruz. Ayrıca, küresel jeopolitik risklerin ve ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Bu noktada altının kısa vadede ilk etapta 1257 seviyesine doğru yükselişe geçmesini, 1260 – 1265 bandını hedef almasını beklemekteyiz. Orta vadede ise yeniden 1300 seviyesi üzerinin hedef alınabileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1251,85 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1250 seviyesi destek, 1255 seviyesi ise direnç konumunda. 1255 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1260, 1250 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1245 (Tacirler Yatırım).

Beyaz Saray’ın yabancı yatırımları kısıtlama konusundaki duruşunu kısmen yumuşatmasının yanı sıra, FED’în haricindeki majör merkez bankalarından gelen gevşek para politikalarının devam edeceği yönündeki sinyaller Dolar lehine hareketleri destekledi. Dolar endeksinin tekrardan 95 seviyelerine çıkması emtia fiyatlamalarının son 6,5 ayın en düşük seviyelerinde seyir etmesine neden oldu. Bir kaç gündür ticaret savaşları kaygıları ile oluşan güvenli liman talepleri emtia üzerinde etkili olmazken, küresel risk unsurunu arttırabilecek haber akışlarının devamı halinde fiyatlama döngüsü terse dönebilir. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmenin 11-12 Temmuz Nato zirvesinden sonra olabileceğini söyledi. Özellikle Suriye’deki savaşı ve Kırım’ın durumunu konuşacaklarını sözlerine eklerken, görüşmenin üçüncü bir ülkede yapılacağı gelen bilgiler arasında.

Ayrıca ABD’nin İran nükleer anlaşmasından çekilişinden sonra Avrupalı siyasilerin her ne kadar bu paktı kurtarmaya çalışsa da, İran Yüksek Lideri Ayetullah Humeyni uranyum zenginleştirme tesisinin yeniden başlatılması için talimat verdiğini açıkladı. Şu anlık yapılacak olan çalışma sembolik olarak kalsa da, Avrupa tarafının anlaşmanın devamı için olası başarısızlığı Tahran yönetimini daha sert tedbirler almaya itebilir. Bu kapsamda bugün de önemli küresel haber akışlarını izlemeye devam edeceğiz. Ayrıca, FED yetkililerinden gelecek açıklamalar, tahvil piyasası ve borsalarda yaşanan hareketler ve ABD’de açıklanacak olan 1.Çeyrek nihai büyüme rakamı da önem arz edebilir.

Emtiaya teknik olarak baktığımızda ise; 2017 Temmuz ayından bu yana devam eden yükselen trendi kesen 1273 seviyesinin kırılması ile aşağı yönlü ivmelenen Değerli Metal’de şu an için 1250 destek seviyesi test etmekte. Bu seviyenin de altında kalıcılık sağlanması halinde 1247, 1243 ve 1239 destek noktaları takibe alınacakken, 2015 Aralık ayından bu yana korunan yükselen trendi kesen 1236 seviyesi ise kritik olacaktır. 1250 üzerinde kalıcılıkta oluşabilecek tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç seviyeleri 1253, 1255, 1257 ve 1260 ‘da bulunmakta (IşıkFX).

ABD Doları, küresel piyasalarda kazançlarını genişletmeye devam ediyor. Yaşanan bu durum ons altında baskı oluşturmasının yanı sıra kıymetli metalin yılbaşından bu yana en düşük seviyelerde seyretmesine neden oluyor. ABD ve Çin arasında yaşanan gelişmeler veyahut ABD’nin yaptırımlarını Çin dışında da sürdürüyor olması artık piyasalar için endişe verici bir durum olmaktan çıktı. Piyasaların normal karşıladığı ya da son dönemlerde bu gelişmelerin fiyatlanmasından ötürü yatırımcıların yaşanan bu gelişmelerin neticesinde güvenli limanlara kaçmayı çok fazla tercih etmiyor. Bu da ons altına olan ilgiyi son günlerde iyiden iyiye azaltmış durumda. Bugün ekonomik takvimde ABD cephesindeki veriler ön planda olacak. TSİ ile bugün 15.30’da ABD’den 1.çeyrek dönemin final verisi olan ekonomik büyüme verisi takip edilecek. Verinin beklentilerin üzerinde veya altında bir revizyon görmesi halinde ons altında bir miktar oynaklığın yaşanması beklenebilir. Aksi halde verinin beklentiye paralel oluşması etki alanının sınırlı kalmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra akşam saatlerinde Fed üyelerinin konuşmaları yakından izlenebilir.

Teknik Analiz: Ons altın yükselen trendini aşağı yönde kırmasının ardından 1251.26$ seviyesine kadar uzadı. Anlık olarak bu seviyenin üzerinde işlem gören kıymetli metalin 1250$ destek seviyesi ilk izleyeceği nokta olurken bu seviyenin altına uzamalarda 1242$ destek noktasının kapısını aralanabilir. Fakat MACD ve özellikle de RSI günlük periyotta aşırı satım bölgesine ulaşmış durumda. Haftalık periyotta ayrıca değerlendirildiğinde göstergelerin aşağı yönde gidecek bir miktar daha alanı var. Bu nedenle düşüşlerde destek seviyelerinin altındaki görünümde kalıcılık görmek gerekebilir. Aksi halde gelebilecek tepki alımlarında 1260$ – 1262$ bandı direnç aralığı olarak hedeflenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı