EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 26 Haziran 2018

Ons altın, 1262-1267$ aralığında yatay ve sıkışık bir seyir halinde. Piyasalarda, ABD – Çin arasında ticaret savaşı endişeleri konuşuluyor ancak bu gelişmenin risk algısını ciddi bir şekilde şimdilik bozmaması, ons altında yatay bir harekete neden oluyor.

Önümüzdeki günlerde, ticaret savaşı ile ilgili gelişmeler ons altının seyri açısından daha belirleyici olacaktır. Eğer, bu gelişme risk algısını daha da bozarsa bu durumda ons altında yukarı yönde agresif tepkiler bekleyebiliriz. Buna karşın, risk algısının zayıflaması ise ons altının aşağı yönde hareketini tetikleyebilir. Dış piyasada, ticaret savaşı endişeleri nedeniyle Dolarında çok güçlü olmadığı dikkat çekiyor. ABD’den de dün ve bugün veri takviminin sakin olması da Doların yatay seyrini destekliyor. Bu durumunda ons altında yeni bir harekete neden olmadığını söyleyebiliriz. Bugün içinde ABD’den açıklanacak veriler bulunuyor ancak etkisi fiyatlamalar üzerinde çok sert hissedilmeyebilir.

Teknik Analiz: Ons altın, 1262$ destek noktasının altına doğru hareketinde zayıf kaldığı müddetçe yukarı yönde iştahını korumaya devam edebilir. En yakın direnç noktası ise 1268$ bölgesinden geçiyor. Ons altının güçlenmesi için 1268$ seviyesinin üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyacı bulunuyor. Bu durumda kazançlarını 1275$ seviyesine doğru taşıyabilir.

Bir süredir ABD yönetiminin teknolojilerinin çalındığı tezini öne sürerek Çin’li şirketlerin ülkeye yatırım yapmasını engelleyen bir tasarı hakkında çalıştığı gelen haberler arasındaydı. Bu karar piyasalar tarafından Çin’le yaşanan ticari gerginlikler için atılacak yeni karşıt hamle olarak öngörülürken, ABD Ticaret Bakanı Steven Mnuchin: bu sızıntının kısmen eksik aktarıldığını, planlanan tasarının sadece Çin’i değil aynı durumdaki tüm ülkeleri kapsayacağını söyleyerek gündemde bir bomba etkisi yarattı. ABD Borsaları’nda sert düşüş göze çarparken, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Peter Navarro: yatırım kısıtlamaları getirecek bir planları olmadığını açıklayarak Başkan Trump’ın geniş çaplı kısıtlamalar aradığı fikrini bastırmaya çalıştı.

Ticaret savaşlarında artan bu gerginliklere karşın; yatırımcıların güvenli liman olarak Euro ve Japon Yeni’ne olan talebi artırması emtianın yükselişe geçmesini sınırlayan faktörler olarak karşımıza çıkmakta. Zira, Dolar Endeksi’nde Perşembe gününden itibaren yaşanan düşüşlere ve ABD tahvil getirilerindeki dalgalı seyre rağmen Değerli Metal istenilen sıçramayı yapamıyor. Ancak, şunu da unutmamak gerekir ki; Dolar varlıklarındaki ve küresel borsalardaki değer kayıplarının devamı halinde emtia yeniden rağbet görebilir.

Bugün, ticaret savaşları meselesi başta olmak üzere küresel öneme sahip haber akışlarını öncelikli olarak takipte olacağız. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan ekonomik veriler ve bazı FED yetkililerinin açıklamaları da izlenmeli. Şuan için 1263 destek seviyesini test eden emtiada teknik olarak ise; bu bölgenin de aşağı yönlü geçilmesi halinde 1260, 1257, 1255 ve 1253 destek noktaları takibe alınabilir. 1263 üzerinde tutunması sağlanması halinde görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek direnç seviyeleri 1267, 1270, 1273 ve 1277’de bulunmakta (IşıkFX).

ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin küresel ticaret savaşlarına yönelik endişeleri artırmasına ve yenin güvenli liman talebi ile güçlenmesine karşın, altın fiyatları üzerinde herhangi bir güvenli liman alımının yaşanmadığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta görülen sert düşüş hareketi ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalının aşağı yönlü kırılmış olması ve dolar endeksinin 94 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi, altındaki güvenli liman talebini baskılayan önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.  Ancak, bu sabah saatleri itibariyle küresel piyasada görülen sert satıcılı seyrin ve artan güvenli liman talebinin, altın fiyatlarının 1260 seviyesi üzerinde tutunmasında etkili olabileceğini düşünmekle birlikte, altının gün içerisinde 1260 – 1267 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1264 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1262 seviyesi destek, 1265,28 seviyesi ise direnç konumunda. 1265,28 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1268, 1262 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1260 (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı