EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 25 Mayıs 2018

Altın, uzunca bir süredir 1365$ – 1310 dolar arasına sıkışmış bir görüntü çiziyordu. Bunun sebebi ise geçen aylarda gerçekleşen Trump, Kuzey Kore krizleri gibi krizlere rağmen 1365$ direncini kıramayan altının yüksek dolar endeksinde bunu yapmasının daha zor görülmesi idi.

Şuan ise daha da güçlenene bir dolar ile karşı karşıyayız ve altın 1300 $’da kırmış durumda 1294 $ civarından işlem görmekte. Gün içi destek seviyesi olarak 1285 $ ve 1280 $ düşünülebilir; ters senaryolarda ise 1300 $ ve 1305 $ direnç seviyeleri olarak ele alınabilir. (Venbey Yatırım)

Ons altın, Kuzey Kore ve ABD görüşmesinin iptal olduğuna dair gelen haber akışı ile 1300$ üzerine çıktı. ABD Başkanı D.Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim’in görüşmesi iptal edildi. Gerekçe olarak ABD Başkanı D.Trump, Kuzey Kore Lideri Kim’in son açıklamasında düşmanca ifadelere yer veriyor olmasını değerlendirdiğini dile getirdi. İki ülke arasında iyimserliğin oluştuğuna dair beklentiler ile dolar pozitif fiyatlanırken, bu durumun dolar aleyhine bir görüntü oluşturduğunu söyleyebiliriz. Gelen bu haber ilk olarak güvenli liman kaçışlarına neden olurken, doların kayıplarını çok fazla derinleştirdiği görülmüyor. Bugünkü veri takvimi oldukça sakin olacak. Ayrıca gün içerisinde Fed üyelerinin yanı sıra Fed Başkanı J.Powell’ın konuşması takip edilecek. Bu nedenle hem konuşmalara hem de olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları ons altın, haftalık periyotta yükselen trendi üzerindeki seyrine devam ediyor. Anlık olarak 1307$ kritik direnci altında şekillenen kıymetli metalin bu seviyenin üzerinde göstereceği seyirler yukarı yönlü hareketin devam etmesi adına önem arz ediyor. Şayet, ons altın bu seviye üzerinde başarılı olamaz ise yeniden 1300$ ve diğer alt destek noktalarına doğru gevşemek isteyebilir. (İntegral Yatırım)

ABD Başkanı Donald Trump, 12 Haziran’da Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeyi iptal ettiğini açıkladı. Söz konusu görüşmenin iptali üzerine, piyasalarda gündemi uzun süre meşgul eden ve gelişen ülke piyasalarında satış baskılarına neden olan ABD – Kuzey Kore gerginliğinin yeniden gündeme gelebileceğine yönelik endişeler arttı. ABD – Kuzey Kore görüşmesinin ardından küresel piyasalardaki risk iştahı azalırken, güvenli liman talebinde önemli bir artış olduğu görüldü. Böylelikle altı fiyatları yeniden 1300 seviyesi üzerine yükselerek, dün sabahki bültenimizde belirtmiş olduğumuz hareketi gerçekleştirdi. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde.

Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz.

Artan küresel jeopolitik risklerin ve yüksek petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1302,7 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1300 seviyesi destek, 1302,80 seviyesi ise direnç konumunda. 1302,80 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1305, 1300 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1295,70. (Tacirler Yatırım)

FOMC tutanaklarındaki güvercin ton ve ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri’ndeki geri çekiliş ile satış baskıdan kurtulan Değerli Metal, küresel jeopolitik haber akışlarındaki olumsuzluklarla ivmelenerek sert bir yükseliş gerçekleştirdi. Bir süredir takibimizde olan K.Kore ve ABD arasındaki diplomasi trafiği dün ABD Başkanı Donald Trump’ın; Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’u suçlayarak 12 Haziran’da Singapur’da yapılması düşünülen görüşmeyi iptal etmesiyle piyasalarda bir şok etkisi yarattı. Trump’ın, Kuzey Kore üzerindeki baskının devam edeceğini ve ilk nükleer denemede askeri seçeneğin devreye girebileceğini söylemesi ise dikkat çekiciydi. Öte yandan konuya ilişkin görüşleri merak edilen Kuzey Kore tarafından ise açıklamalar bu gece saatlerinde geldi.

Yapılan açıklamada; nükleer tesislerin sökülmesinin devam ettiği ve uluslararası camia ile uyumlu bir çalışmanın yapılmak istendiği belirtilirken, ABD Başkanı ile Kim Jong-Un arasında her hangi bir tarihte görüşmenin yapılabileceğinin söylenmesi ise emtiada geri çekilmelere neden oldu. Bugün, bu konu fiyatlamalar açısından yine takibimizde olacak. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell ve diğer FED/FOMC üyelerinin açıklamaları, ABD’de açıklanacak olan önemli ekonomik veriler ve ABD tahvil faizlerinin durumu da izlenmeli. Teknik olarak baktığımızda ise bir süredir 17 Dolarlık aralıkta sıkışan emtiada dün yukarı yönlü tepki ile artık bu bant aralığı takibimizde çıkmış olup, yaklaşık 1,5 aydır devam eden düşen kanalın üst bandı olan 1309 seviyesini takip etmeye başladık. Emtiada buranın aşılması halinde 1326 seviyesine doğru alım yönlü işlemler görmek mümkün olabilir. Bu durumda izlenebilecek ara dirençler 1313, 1316, 1320 ve 1322 seviyelerinde bulunmakta. Şuan için 1302 seviyesinde fiyatlanan Değerli Metal için bugün görülebilecek satış yönlü işlemlerde ise sırasıyla 1300, 1297, 1294 ve 1292 destek seviyeleri takip edilebilir. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı