EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 25 Haziran 2018

Ons altın 1260$ üzerindeki seyrine devam ediyor. Veri takviminin sakin kalması ons altında zayıf seyirlerin korunmasını destekliyor. Dolar endeksi 94.5 çevresinde şekilleniyor. ABD 10 yıllıklarında ise satıcılı bir görünüm hakim. Bugünkü veri takviminde ikincil düzey veriler ön planda olacak. Etki alanı sınırlı kalması beklenen verilerin dışında olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları Ons altın yükselen trendinden tepki alarak yukarı yönde zayıf hamleler yapıyor. Ons altının yukarı yönlü hareketinde güç kazanabilmesi adına 1270$ direncini aşması önem arz ediyor. Kısa vadeli yakın bir direnç noktası olarak izlediğimiz bu seviyenin aşılması önemli olacak. Aşağıda ise 1260$ – 1262$ destek alanı düşüş eğiliminin devam etmesini tetikleyebilir (İntegral Yatırım).

Geçtiğimiz hafta Cuma günkü altın analizimizde, altın fiyatlarında 4 saatlik grafikte bir bayrak formasyonu oluştuğunu belirtmiş, bu nedenle altının kısa vadede yükseliş hareketini sürdürmesini ve yeniden 1270 seviyesi üzerini hedef almasını beklediğimizi ifade etmiştik. Bayrak formasyonunun çalışması ile birlikte beklediğimiz yükselişi gerçekleştiren altın, 1270 seviyesi üzerine tırmandı. Ancak yeni haftanın ilk işlem günün itibariyle, ABD – Çin arasındaki ticari gerginliğin etkisini yeniden yitirmesi ile birlikte altın fiyatlarının satış baskılarına maruz kaldığı ve yeniden 1270 seviyesi altına gerilemiş olduğu görülmekte.

Altındaki teknik görünüme baktığımızda: Geçtiğimiz hafta dolar endeksindeki yükseliş nedeniyle yaşadığı sert satış baskısı sonrasında orta vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran altının, düşüş potansiyelini bir süre daha devam ettirebileceği görüşündeyiz. Bu noktada atının kısa vadede 1250 seviyesine doğru gerilemeye devam etmesi beklenebilir. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1267,15 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1265,28 seviyesi destek, 1268 seviyesi ise direnç konumunda. 1268 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1270, 1265,28 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1262 (Tacirler Yatırım).

Geçtiğimiz hafta ticaret gerilimleri tırmanmaya devam ederken, Dolar Endeksi’nde yaşanan geri çekilme ve ABD tahvil getirilerinde yaşanan yatay hareket, emtia fiyatlamalarında aralık ayından beri görmediğimiz 1260 seviyelerinden dönüşe sebep oldu. ABD Başkanı Donald Trump: AB’nin uygulamaya aldığı ABD menşeli yüzlerce ürüne 2.8 milyar Euro tutarında yüzde 25 gümrük vergisi getirmesine istinaden, eğer o vergileri ve engelleri düşürmez ya da iptal etmezlerse, ABD’ye gönderdikleri tüm otomobillere yüzde 20 gümrük vergisi uygulayacağını beyan etti. Brüksel ise Washington’un kendilerine uyguladıkları vergileri kaldırması durumunda, AB’nin gümrük tariflerini kaldırmaya hazır olduğunu açıkladı.

Ticaret savaşlarının Asya tarafındaki muhatabı Çin için ise, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi ve Ticaret Dairesi: yüksek teknoloji ürün grubu kullanan ABD’li şirketlerin satın alınmasını ve bu tür teknolojilerin Çin’e gönderilmesini engellemek için “gelişmiş” ihracat kontrolleri için planlar tasarladığı öğrenildi. Beyaz Saray ise iki ülke arasında artan ticari çekişmeye yönelik 30 Haziran’a kadar açıklanacak detaylar ile birlikte Çin’e ihraç edilen mallar için detaylı bir liste açıklayacaklarını belirtti. Öte yandan K.Kore ve ABD arasında gerçekleşen zirve sonrası, ABD’li yetkililer yarım adaya bir ziyaret daha yapacaklarını açıkladılar. K.Kore’ye bir zaman çizelgesi tanınarak tüm nükleer silahlarından arınma taahhüdünü teyit etmesi istenecek. Bu günde haber akışları fiyatlamalara yansıyabilir, Dolar Endeksi ve ABD tahvil getirileri izlenecektir.

Teknik olarak haftaya satıcılı başlayan Değerli Metal için 1265 desteği önemini korumaya devam ediyor. Şayet buranın altında kalıcılık göstermesiyle birlikte satışlar derinleşebilir. Bu durumda ise ilk etapta 1260, 1255 ve 1252 destekleri önemli olabilir. 1265 üzeri kalıcılıklarda ise 1270, 1273 ve 1277 direnç seviyeleri takip edilebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı