EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 24 Mayıs 2018

Güçlenen dolar karşısında bir süredir değer kaybetse de kısa vadede 1290 üzerinde sıkı bir duruş sergileyen altın fiyatları için 1295 ve 1300 bölgelerine doğru gün içi bir fiyatlama olabilir. Özellikle yükselişlerin tekrar aktif olabilmesi ve satış trendinin kırılabilmesi için yukarıda 1305 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanmalı. Bir trend kesişim bölgesi olan 1305 ve üzerinde 1320 hedefli yükselişler tekrar ivme kazanabilir.

Geri çekilmelerde ise kısa vadede 1290 – 1285 aralığı kritik diyebiliriz. Özellikle 1285 seviyesinin altında kalınması satışları derinleştirebilir ve bu anlamda sert satışlar gözlemlenebilir. 1285 geçilirse 1270 hedefli bir geri çekilmenin tetiklenmesi muhtemel diyebiliriz. (Turkish Yatırım)

Altın, uzunca bir süredir 1365$ – 1310 $ arasına sıkışmış bir görüntü çiziyordu. Bunun sebebi ise geçen aylarda gerçekleşen Trump, Kuzey Kore krizleri gibi krizlere rağmen 1365$ direncini kıramayan altının yüksek dolar endeksinde bunu yapmasının daha zor görülmesi idi.

Şuan ise daha da güçlenene bir dolar ile karşı karşıyayız ve altın 1300 $’da kırmış durumda 1294 $ civarından işlem görmekte. Gün içi destek seviyesi olarak 1285 $ ve 1280 $ düşünülebilir; ters senaryolarda ise 1300 $ ve 1305 $ direnç seviyeleri olarak ele alınabilir. (Venbey Yatırım)

Altın “jeopolitik riskler” ile yükseldi

Altın, jeopolitik risklerin artması ve küresel ticaret ilişkin risklerin güç kazanması ile yükseldi. ABD Başkanı Donald Trump’ın Ticaret Bakanı Wilbur Ross’tan ithal otomobiller ve çeşitli otomobil parçalarının ülke güvenliğine etkileri araştırmak üzere direktif vermesi, endişeleri artırarak yatırımcıyı güvenli limanlara yöneltti. Kuzey Kore’nin ABD ile gerçekleştireceği zirveyi iptal edebileceğini tekrar öne sürmesi de küresel risk algısındaki artışta etkili oldu. Spot piyasada işlem gören altın, 0.1 artıda ons başına 1,295 dolar seviyesinden işlem gördü. Altın Çarşamba günkü işlemlerde yüzde 0.2 yükseldi.

Teknik Olarak ons altın yorumları fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir. (İnfo Yatırım)

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ticaret Bakanı Wilbur Ross’a ithal otomobiller ve çeşitli otomobil parçalarının ülke güvenliğine etkilerinin araştırılması üzerine direktif vermesi, piyasalardaki endişeleri artırarak yatırımcıları güvenli limanlara yöneltti. Kuzey Kore’nin ABD ile gerçekleştireceği zirveyi iptal edebileceğini tekrar öne sürmesi de küresel risk algısındaki artışta etkili oldu. Bunun üzerine küresel piyasalardaki güvenli liman talebi artarken, altın fiyatlarının da 1296 seviyesi üzerini test ettiği görülü. Dün sabahki bültenimizde de belirttiğimiz üzere, aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Artan küresel jeopolitik risklerin ve yükselen petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğu görüşündeyiz. Altının kısa vadede 1300 seviyesi üzerini hedefleyebileceğini ve önümüzdeki dönemde yeniden 1360 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Dolayısı ile yatırımcılarımıza olası geri çekilmelerde oluşabilecek alım fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1294,06 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1293,23 seviyesi destek, 1295,70 seviyesi ise direnç konumunda. 1295,70 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1300, 1293,24 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1290,40. (Tacirler Yatırım)

Ons altın 1295$ üzerinde güçlü olamıyor

Ons altın, 1286$ – 1295$ aralığındaki seyrine devam ediyor. Küresel piyasalarda dolar kazançlarını genişletmesine karşın ABD ticaret bakanlığından gelen açıklamalar doları baskıladığını görüyoruz. ABD Ticaret Bakanlığı, araç ve otomobil parçaları ithalatının ulusal güvenliğe zarar verip vermediği konusunda Section 232 soruşturması başlatacağını bildirmesi güvenli liman varlıklarına olan yönelimini desteklediğini söyleyebiliriz. Gelecek günlerde bu konu hakkındaki gelişmeler yakından takip edilecek. Bunun yanı sıra Fed’den dün akşam saatlerinde 1-2 Mayıs tarihlerini yansıtan toplantısının tutanakları takip edildi. Gelen tutanaklarda sürpriz bir söylem yer almamakla birlikte önemli bir etkisi de görülmedi. Bugünkü veri takviminde ikincil düzey ABD verileri ön planda olacak. Bunun yanı sıra olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik altın yorumu ise, ons altın haftalık periyotta yükselen trendinden kuvvet almaya devam ediyor. 1291$ seviyesini destek noktası olarak çalıştıran kıymetli metal anlık olarak bu seviyeye yakın noktada şekilleniyor. Bu seviyenin üzerinde kalması 1295$ direncine doğru hamlelerin oluşmasını sağlayabilir. Fakat aşağı yönlü bir seyirde 1286$ kritik desteğine dikkat etmek gerekebilir. (İntegral Yatırım)

Dün akşam açıklanan FOMC tutanaklarında, pek çok Fed yetkilisi yakın zamanda faiz artırımı konusunda olumlu sinyaller verirken, ticaret savaşları ve enflasyon seviyesindeki geniş bantlı riskler nedeniyle sıkılaşmanın öngörülerden hızlı olmayacağına yönelik söylemler ABD tahvil faizlerinde geri çekilmelere neden oldu. Bugün ABD tarafından ekonomik verilerin yanı sıra, bazı FED/FOMC yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

Diğer yandan ABD ile Çin arasındaki ticari görüşmelere dair olumlu sinyaller gelmesine karşın, Trump yönetiminin tutarsız açıklamalarının devam etmesi ve Avrupa Birliği’nin ABD’ye yönelik ek vergi yaptırımları getirebileceği söylemleri bugünkü konuların başında geliyor. Yine, ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleer barış arayışına karşın karşılıklı söylemlerle yeniden gerilmeye yüz tutan ilişkiler ve İran Nükleer Anlaşması’na dair gelişmeler de fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak altın yorumlarına baktığımızda ise son 7 günlük hareketin 17 Dolarlık bir aralıkta sıkıştığı göze çarpmakta. Şuan için 1292 seviyesinin hemen üzerinde fiyatlanan Değerli Metal’de yukarı tarafta 1297 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması halinde sırasıyla; 1302, 1305 ve 1309 direnç seviyeleri takibe alınabilir. Bugün görülebilecek satış ağırlıklı işlemlerde ise yaklaşık 5 aydır altında kapanış görmediğimiz 1286 seviyesi altında kalıcılık oluşması halinde izleyebileceğimiz destek noktaları 1283, 1277, 1273 ve 1270 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı