EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 23 Mayıs 2018

Altın piyasalarında, Çin ve ABD arasındaki ticari anlaşmazlıklarda tansiyon biraz düşerken, ABD Başkanı Trump’ın tam olarak tatmin olmadığını söylemesi dikkat çekiciydi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin de: Çin’e yönelik çelik ve alüminyum tariflerinin uygulamada kalacağını belirterek anlaşmanın bu ürünleri kapsamadığını belirtti. Öte yandan K.Kore cephesinde de sular bir süredir ısınmakta. Konu hakkında yorumlarda bulunan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, K.Kore için, anlaşmaya yanaşmaması durumunda Libya modelin gerçekleşebileceğini belirtti. Hatırlanacağı gibi batılı güçlerin destekleri ile Libya’da çıkan ayaklanmalar ülke lideri Kaddafi’nin devrilmesi ve ölümü ile sonuçlanmıştı.

Bir diğer önemli konu olan İran Nükleer Anlaşması hakkında ise Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sandars’ın bir planlarının olduğunu ve yakın zamanda ortaya çıkacağını söylemesi bu konunun da gündemi sıcak tutmasını sağlıyor. Bugün yine tüm bu konular hakkındaki haber akışları güvenli liman olan altın için fiyatlamalara etki edebilir.

ABD tarafında ayrıca, ekonomik veri olarak; Yeni Konut Satışları ve öncü PMI verileri takip edilecekken, akşam saatlerinde açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları da önemli olacak. Teknik olarak baktığımızda ise; güne düşüşle başlayan emtia için geri çekilmelerin devamında 1289, 1286, 1283 ve 1277 destek seviyeleri izlenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise takip edilebilecek direnç noktaları 1297, 1300, 1302 ve 1305 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Ons altın 1290$ üzerinde tutunma çabalarını sürdürüyor

Ons altın ana resimde zayıf bir fotoğraf veriyor. Buna karşın geçtiğimiz hafta yaşanan sert kayıplar 1295$ seviyesinin aşağı yönde kırılması sonrası yavaşlamış görünüyor. Ons altın fiyatlarında yaşanan tempo azalışı haftalık grafikte yükselen trend eğiliminin üzerinde kalmasını destekledi. Diğer yandan ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüksek seviyelerde kalmayı sürdürüyor. Bu sabah uzun dönem faizleri yüzde 3.05 seviyesinde denge arayışını sürdürdü. Bilindiği üzere faiz – altın ilişkisi oldukça kötüdür ve birbirlerini sevmezler. Dolayısıyla, faizlerin yüzde 3 üzerinde kalmaya devam etmesi ons altında baskı yaratabilecek bir etken. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın dış politika ile ilgili memnuniyetsizlikleri devam ederken şu sıralar altının güvenli liman özelliğini çalıştırabilecek bir etken bulunmuyor.

Teknik olarak altın yorumları, ons altın haftalık grafikte yükselen trendin hemen üzerinde oldukça kritik bir yerde konumlanmakta. Paritede bu seviyeden gelebilecek yukarı yönlü tepkiler değerli metalin tekrar 1300$ seviyesi üzerinde ana direnç noktalarına doğru güçlenmesine olanak sağlayabilir. Buna karşın teknik göstergeler ons altının bu atağını destekler nitelikte şimdilik değil. Kısa vadede 1295$ / 1300$ direnç seviyelerinin üzerinde oluşabilecek yerleşik seyirler ons altındaki kayıpların toparlanmasına yardımcı olabilir. Aksi takdirde, yükselen eğilimin aşağı yönde kırılması ile birlikte derin ve uzun soluklu bir satış baskısının yaşanması beklenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı