EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 22 Mayıs 2018

Altın fiyatları, uzunca bir süredir 1365$  1310 $ arasına sıkışmış bir görüntü çiziyordu. Bunun sebebi ise geçen aylarda gerçekleşen Trump, Kuzey Kore krizleri gibi krizlere rağmen 1365$ direncini kıramayan altının yüksek dolar endeksinde bunu yapmasının daha zor görülmesi idi.

Teknik olarak altın yorumları, şuan ise daha da güçlenene bir dolar ile karşı karşıyayız ve altın 1300 $’da kırmış durumda 1288$ civarından işlem görmekte. Gün içi destek seviyesi olarak 1275 $ ve1270 $ düşünülebilir; ters senaryolarda ise 1300 $ ve 1305 $ direnç seviyeleri olarak ele alınabilir. (Venbey Yatırım)

Ons altın ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarına ara verilmesinden fırsat bularak kayıplarına ara verdi. Ticaret savaşı riskinin azalması, istikrar kazanan hisse senedi piyasaları ve jeopolitik risk primlerinin azalması ile birlikte ons altın yükselen trendin alt sınırında kayıplarını durdurdu. Bu sabah dolar endeksi 93.60 ve ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3.05 seviyesinde dengelenme çabasını sürdürüyor. Bugün ABD tarafında birincil önem düzeyine sahip bir veri bulunmuyor. Günün devamında ABD Richmond Fed imalat endeksi takip edilecek. Ancak ons altında veri bazlı hareketlerin oluşması beklenmiyor.

Teknik olarak altın yorumu, Ons altın haftalık grafikte sürdürdüğü yükselen trendini kırmakta imtina ediyor. Şimdilik 1295$ direnç seviyesi üzerinde yükselmekte zorlanması altın fiyatının zayıf teknik fotoğrafını çekiyor. Buna karşın ons altın 1280$ seviyesi altında kapanış gerçekleştirmediği takdirde yukarı yönlü tepki verme potansiyeli bulunuyor. (İntegral Yatırım)

ABD – Çin arasındaki ticaret gerginliğinin askıya alınması ile birlikte dolar endeksi yükselişini hızlandırarak dün 94 seviyesi üzerini test etti. Dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte düşüş hareketini hızlandıran ve 1283 seviyesi altına gerileyen altın fiyatları, dolar endeksindeki rallinin etkisini yitirmesi ve endeksin yeniden 93,50 seviyesi altına gerilemesi ile birlikte kayıplarının bir kısmını telafi etti. Bununla birlikte altın fiyatlarının buy sabah saatleri itibariyle 1288’li seviyelerden işlem görmekte olduğunu görüyoruz.

Bu noktada altın fiyatlarındaki mevcut düşüş hareketinin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, mevcut seviyelerin alım fırsatı verebileceğini düşünüyoruz. Artan küresel jeopolitik risklerin ve yükselen petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğu görüşündeyiz. Altın önümüzdeki dönemde yeniden 1360 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklemekteyiz. Dolayısı ile yatırımcılarımıza olası geri çekilmelerde oluşabilecek alım fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. Altın fiyatlarının kısa vadede 1285 seviyesi üzerinde tutunmasını beklemekle birlikte, altının bugün içerisinde 1290 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1288,71 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1287,27 seviyesi destek, 1290,40 seviyesi ise direnç konumunda. 1290,40 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1293,24, 1287,27 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1285. (Tacirler Yatırım)

Haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altının 1293 seviyesi civarını test ettiği ve günü bu seviyeye yakın bir noktada tamamladığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları uygulamaya alacağı yönündeki haber akışları sonrasında küresel piyasalarda güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan ons altında yukarı yönlü hareketlerin ivme kazandığı görüldü.

Teknik olarak altın yorumlarına baktığımızda, ons altının ara destek seviyesi olan 1282 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükseliş denemelerinde 1300, 1305 ve 1308 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1280, 1274 ve 1265 destek seviyeleri izlenebilir. (AHL Forex)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı