EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 22 Haziran 20128

Dün, dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altının 1270 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme ons altın fiyatları değer kazanımları desteklediği görülse de altın’ın bu seviyeyi aşmakta zorlandığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan öncü PMI verileri dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının ara direnç seviyesi olan 1274 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1260, 1250 ve 1244 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1274, 1282 ve 1288 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Dolar endeksinin kazançlarının bir kısmını geri vermesi ile birlikte altın fiyatlarının da 1260 seviyesi üzerinde toparlanarak yönünü yukarı çevirdiğini gördük. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte kısa süreliğine de olsa 1270 seviyesi üzerini test eden altın, 4 saatlik grafiğinde bir bayrak formasyonu oluşturmuş durumda. Bu noktada altın fiyatlarının kısa vadede yükseliş hareketini sürdürmesini ve yeniden 1270 seviyesi üzerini hedef almasını beklemekteyiz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1267,56 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1265,28 seviyesi destek, 1268 seviyesi ise direnç konumunda. 1268 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1270, 1265,28 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1262 (Tacirler Yatırım).

Dün, 1260 destek bölgesine doğru geri çekilen emtiada; Dolar Endeksi’ndeki ve ABD borsalarındaki düşüş ile bir miktar toparlanma görüldü. Dün ABD’de açıklanan İşsizlik Maaşı Başvuruları beklentilerden iyi gerçekleşirken, Philadelphia Fed Bölgesi’nin İmalat Endeksi ise 10 ayın en kötüsü olarak 19.9 olarak açıklandı ve beklentilerin bir hayli altında kaldı. Öte yandan daha önce de bahsi geçen ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi için Temmuz Ayı işaret edilirken, Çin ve Avrupa Birliği’nin ABD’ye karşı bir ticari cephe oluşturacağına yönelik söylemler de dikkatle takip ediliyor. Zira, dün açıklamalarını takip ettiğimiz Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Komiseri Cecilia Malmström’ün açıklamaları da bunu destekler nitelikteydi. Bugün, ticaret savaşları konusu yine gündemimizde olacak. Ayrıca, ABD ekonomik verileri, tahvil piyasası hareketleri ve teknik fiyatlamaları da izleyeceğiz.

Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda; şuan için 1267 seviyesi üzerinde fiyatlama görmekteyiz. Tepki alımlarının devamında izlenebilecek direnç noktalarımız 1270, 1273 ve 1277 seviyelerinde bulunmakta. Bugün 1267 altına inilmesi ile yeniden görülebilecek satıcılı işlemlerde ise 1263, 1260 ve 1257 destek noktaları takibe alınabilir (IşıkFX).

Ons altın, Doların pozitif seyri karşısında gücünü toplamakta zorlanıyor. Ons altın sabah saatlerinden bu yana 1266-1269$ aralığında günü geçiriyor. Bugün için ABD PMI verileri izlenecek. Verilerin, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Her ne kadar, ABD – Çin arasında ticaret savaşı endişeleri sürüyor olsa bile yeni bir gelişmenin olmaması, fiyatlamalar üzerinde çok büyük bir baskı yaratamıyor. Dolayısıyla, güvenli liman algısı zayıf ve Dolar pozitif fiyatlanıyor. Bu ortam sürdüğü müddetçe ons altın yükselişinde başarısız kalmaya devam edebilir.

Teknik Analiz: Ons altın, yükselen kanalının dışına çıktığı için ivme kaybını sürdürüyor. Kıymetli metal için en yakın destek 1262$ seviyesinden geçiyor. Ancak, teknik göstergelerin çok güçlü olmaması nedeniyle ons altının yükselişinde çok hızlı bir ivme kazanmasını beklemeyebiliriz. Buna karşın, ons altında geri çekilmelerin devamı durumunda 1262$ seviyesinin altında 1252 / 1242$ destekleri izlenebilir. Yukarıda en yakın direnç noktası olarak 1268$ seviyesini takip edebiliriz (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı