EkonomiManşet

Altın fiyatları yorumları bugün 21 Mayıs 2018

Geçtiğimiz hafta, ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri ve Dolar endeksi ile ciddi bir korelasyon uyumuna sahip olan spot altın fiyatı, faizler ve endeksteki yükseliş ile birlikte 1286 dolar destek seviyesini test etmemizi sağladı.

Ancak diğer tarafta Çin ve ABD arasındaki ticari gerilim ise zaman zaman yukarı yönlü denemelere neden oldu. Bir süredir gündemimizde yer edinen bu konuda hafta sonunda açıklanan yeni gelişmeler, ABD ve Çin arasında yaşanılan gerginliğin şu anlık rafa kalktığı yönünde oldu. Ancak, özellikle Çin tarafının yapacağı fedakarlık miktarının ne kadar olacağı merak konusu.

Diğer yandan son zamanlarda Ortadoğu’da görülen jeopolitik riskler ve Kuzey Kore ile ABD arasındaki ilişkiler de göz ucuyla izlenirken, İran Nükleer Anlaşması’nın geleceğine dair gelebilecek açıklamalar da önem arz edecektir. Bugün ABD tahvilleri güne Cuma günkü kapanış seviyelerinin kısmen üzerinde başlarken, Euro tarafında İtalya koalisyonunun paritede baskıya neden olması ile Dolar endeksinde de 12 Aralık 2017’den bu yana en yüksek seviyeler test edildi. Gün içerinde tahvil piyasası hareketleri ve önemli küresel haber akışları ile yeni fiyatlamalar ortaya çıkacaktır.

Teknik olarak altın yorumları ise, altın fiyatlarına bakacak olursak, şuan için tekrardan test edilen 1286 kritik destek bölgesinin kırılması halinde 1283, 1277 ve 1273 destek noktaları takibe alınabilir. 1286 üzerinde tutunmanın sağlanması halinde ise görülebilecek yukarı yönlü ataklarda 1289, 1292, 1294, 1297 dirençleri izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı