EkonomiManşetSon Dakika

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 21 Haziran 2018

Dün sabahki bültenimizde, eurodaki düşüş ve dolar endeksindeki hızlı yükseliş ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kıran altın fiyatlarının, düşü hareketini sürdürmesini beklediğimizi ifade etmiştik. Her ne kadar ABD – Çin arasındaki ticari gerginlik ve küresel piyasalardaki artan jeopolitik riskler güvenli liman talebini destekliyor olsa da, dolar endeksindeki yükseliş hareketi altın fiyatları üzerindeki önemli bir baskı unsuru oluşturuyor. Bununla birlikte düşüş hareketini sürdüren altın fiyatları, 1263’lü seviyelere kadar inerek son 6 ayın dip seviyelerine geriledi. Altın fiyatlarının bugün içerisinde satıcılı görünümünü korumasını ve kısa vadede 1260 seviyesi altına gerilemesini bekliyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1264,67 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1262 seviyesi destek, 1265 seviyesi ise direnç konumunda. 1265 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1268, 1262 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1260 (Tacirler Yatırım).

Altın fiyatları, dolardaki güçlü seyrin getirdiği satışlarla son altı ayın en düşük seviyesine indi. Bu sabah 1265$ seviyesinde işlem gören altın, dolar endeksinin 95,25 seviyesini görmesiyle birlikte satış baskısını artırdı. Aynı zamanda teknik olarak da ters bayrak formasyonu tamamlanmış oldu. Mevcut geldiği 1264$ seviyesinde de tutunma belirtileri zayıf olan altın şayet bu noktanın da gerisine inerse en yakın ve güçlü desteği 1250$ seviyesinde bulunuyor. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, kademeli faiz artışının sürmesi için zeminin “güçlü” dedi.

Altın bu sert düşüşle birlikte 2016’dan bu yana var olan yükseliş trendini de kırmış oldu. Fed’den bu yıl 4 faiz artışı beklentilerini yerini korurken, emtialarda görünüm güçlü değil (Gedik Forex).

Dün açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell: Kademeli faiz artırımı konusunun halen güçlü olduğunu ve ABD ekonomisinin iyi performans gösterdiğini söyledi. Powell ayrıca: İş piyasasının önümüzdeki dönemde daha da hareketleneceğini söylerken, mali canlanmanın gelecek birkaç yıl içinde talebi arttırmasını beklediklerini sözlerine ekledi. ABD tarafından gelen güçlü söylemler, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası güvercin açıklamalarına devam etmesi ve İngiltere tarafında da Brexit’e ilişkin belirsizliklerin tekrardan boy göstermesi Dolar endeksini ve ABD tahvil faizlerini güçlendirirken, Emtia tarafında da baskı yaratmaya devam etmekte.

Ancak, Dolar’ın gücü karşısında oldukça kırılgan olan Değerli Metal’de; ABD Başkanı Donald Trump’ın ticari savaşlar cephesindeki şahin tutumlu söylemlerine AB ülkelerinin ve Çin’in yapacağı olası misilleme hamleleri ile zaman zaman yukarı yönlü hareketler görülme ihtimalinin de canlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda bugün gelecek haber akışlarını dikkatle takip edeceğiz. ABD’den; Philadelphia FED İmalat Endeksi ve İşsizlik Maaşı Başvuruları gibi ekonomik verilerin izleneceği günde teknik fiyatlamalar da önemli olabilir.

Teknik olarak emtiaya baktığımızda ise; 2017 Temmuz ayından beri devam eden yükselen trendin kırılım teyit bölgesi olan 1273 seviyesinin de altına inilmesi ile 1263 destek bölgesine kadar gelindiğini görmekteyiz. Bu yöndeki işlemlerin devamı halinde izlenebilecek diğer destek noktalarımız 1260, 1257, 1255 ve 1253 seviyelerinde bulunmakta. Emtiada 1263 üzeri kalıcılıkta görülebilecek tepki alımlarında ise 1267, 1270 ve 1273 direnç seviyeleri ilk etapta takip edilebilir (IşıkFX).

Ons altın ivme kaybını sürdürüyor. ABD – Çin arasında ticaret savaşı endişelerinin piyasalardaki risk algısında şimdilik çok ciddi bir etki yaratmaması, haziran ayında yapılan Fed toplantısında konuşan Başkan Powell’ın şahin tutumunun fiyatlamalar üzerinde hala etkisini koruması, Doların pozitif fiyatlanmasını destekliyor. Piyasalarda risk iştahının az da olsa sürmesi, ons altını besleyemediği için kıymetli metal bu sabah 1265$ çevresinde işlem görüyor. Bugün içinde önemli bir veri takvimi bulunmuyor ve Dolar bu seyrini korumaya devam ederse bu durumda ons altın yükselişinde zorlanabilir.

Teknik Analiz: Ons altın, yükselen kanalının dışına çıktığı için ivme kaybını sürdürüyor. Kıymetli metal için en yakın destek 1262$ seviyesinden geçiyor. Bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe yukarı yönde tepki verebileceğini unutmamak gerek. Ancak, teknik göstergelerin çok güçlü olmaması nedeniyle ons altının yükselişinde çok hızlı bir ivme kazanmasını beklemeyebiliriz. Buna karşın, ons altında geri çekilmelerin devamı durumunda 1262$ seviyesinin altında 1252 / 1242$ destekleri izlenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı