EkonomiManşetSon Dakika

Altın fiyatları yorumları bugün 19 Haziran 2018

ABD – Çin arasında yeniden tırmanan ticaret gerilimi, altın fiyatlarının güvenli liman talebi ile yükseliş geçmesini ve dolar endeksindeki yükseliş sonucunda elde edilen kayıpların bir kısmının telafi edilmesini sağladı.

Hatırlayacağımız üzere ABD Başkanı Donald Trump, 50 milyar dolarlık Çin ithalatına %25 gümrük vergisi getirileceğini duyurmuştu. Trump ayrıca, Çin’in buna karşılık misilleme yapması halinde ise ek gümrük vergileri getireceği uyarısında da bulunmuştu. Trump dün, önceki tarifelerine misilleme yaptığı gerekçesiyle Çin’e 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi. ABD’den gelen ek vergi açıklamasının ardından Çin ise ABD’ye güçlü şekilde karşılık vereceğini açıkladı. ABD – Çin arasında artan ticaret gerginliği sonrasında altın fiyatları 1284 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Ancak genel görünüme baktığımızda altın fiyatlarının kısa vadeli düşüş eğilimini koruduğu görülüyor.

Eurodaki düşüş ile birlikte yükselişe geçen dolar endeksi, altın fiyatlarındaki mevcut zayıf görünümün temelini oluşturdu. Bir süredir kanal sınırında hareket eden ve yön arayışı içerisinde olan altın fiyatlarında, kanal sınırında tutunulması ve yeniden 1350 seviyesinin hedeflenmesi ihtimalini daha yüksek görüyorduk. Ancak, dolar endeksinde görülen yükseliş, altının kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmasına neden oldu. Bu noktada altın fiyatlarının bugün içerisinde 1280 – 1285 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1283,2 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1283 seviyesi destek, 1285 seviyesi ise direnç konumunda. 1285 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1287,27, 1283 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1280 (Tacirler Yatırım).

Dün, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altının 1282 seviyeleri civarını test ettiğini ve günü 1278 seviyesinde tamamladığını gördük. ABD ile Çin arasında dış ticaret politikaları yönelik gerilimin artması ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e 200 milyar dolarlık ek gümrük tarifesi uygulanmasını istediğine dair resmi olmayan haber akışları sonrasında küresel piyasalarda azalan risk iştahının sarı metalde yukarı yönlü hareketleri desteklediği görülüyor.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının ara destek seviyesi olan 1275 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1288, 1292 ve 1297 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1275, 1265 ve 1260 destek seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Ons altın haftanın ikinci işlem gününde 1280$ çevresindeki seyrine devam ediyor. Dolar küresel piyasalarda güçlü bir tablo çizmesine karşın bu durum ons altını 1280$ seviyesi altındaki seyirlerini derinleştirmiyor. Çin ve ABD arasında yaşanan gümrük tarifesi gerginliği sürüyor. Özellikle de karşılıklı tarife konusunda önlemler ile tehditlerine devam ediyor olması finans piyasalarında güvenli liman kaçışlarının izlenmesine neden oluyor. Bu cephedeki gelişmeler korunduğu müddetçe ons altında düşüşlerin sınırlı kalması beklenebilir. Gün içerisindeki veri takvimi sakin görünüyor. ECB Başkanı M.Draghi’nin Sintra’daki forumda yapacağı konuşmanın seyrine göre ons altında dolaylı bir etki izlenebilir.

Teknik Analiz: Ons altın 1280$ kritik desteğinin üzerinde fiyatlanıyor. Bu seviyeden tepki alımları ile karşılaşan ons altının yukarı yönlü hamlesinin güçlü bir şekilde devam edebilmesi adına 1290$ direncini aşması önem arz ediyor. Bu seviye altında bir ara direnç noktası olarak 1286$ seviyesi hedeflenebilir. Şimdilik bu tepkiler zayıf kalırken, düşüşlerin 1280$ seviyesinin altına sürmüyor olması tepki alımları ile karşılanmasına neden oluyor. Kısa vadeli olarak kıymetli metalde 1272$ – 1275$ aralığı destek alanı olarak hedeflenebilir. Fakat yinelemek gerekirse, 1280$ destek noktası ons altında kritik bir seviye ve teknik göstergelerin yavaş yavaş yönünü yukarıya çeviriyor olması da göz önüne alındığında bu destek noktasının tepki alımlarında izlenebileceğini belirtmekte fayda var (İntegral Yatırım).

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay Çin’le yapılan anlaşmalara rağmen, 50 Milyar Dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere yüzde 25 ek vergi uygulama kararı Pekin Yönetimi’ni harekete geçirdi. Ülkenin ticaret bakanlığından gelen açıklamada; “Çin ticaret savaşı yapmak istemiyor, ancak ABD’nin her iki ülkeye de zarar verebilecek bu tür davranışlarından ötürü buna şiddetle karşı çıkmaktan başka seçeneği yok” denilerek, 50 milyar değerindeki ABD menşeli 659 ürüne yüzde 25 ek vergi getireceğini açıkladı. Ülkenin ayrıca; önceki ticaret anlaşmalarını askıya alarak, Amerikan ihracatına sekte vurmak için misilleme yapacağı gelen bilgiler arasında.

Çin’in bu cevabı ABD Başkanı Donald Trump’ı kızdırdığı öğrenilirken, dün gece geç saatlerde gelen haberlerde ise; Trump’ın, 200 Milyar Dolarlık Çin menşeli başakca ürünlere yüzde 10’luk bir gümrük vergisini devreye almak istediği belirtildi. Yaşanılan bu gelişmeler; FED ve ECB kararları sonrası Dolar Endesi’ndeki yükselişle darbe almış olan altın için güvenli liman talebi oluşturarak fiyatları yukarı yönlü destekledi. Bugün tansiyonu yeniden artan bu ticaret savaşlar konusu takip edileceği gibi; ABD’den gelecek İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri, St.Louis FED Başkanı James Bullard’ın konuşması ve ABD tahvil getirileri de fiyatlamalara etki edebilir.

Teknik olarak baktığımızda ise şuan için 1283 direnç seviyesine yakın fiyatlama görülmekte. Buranın da geçilmesi halinde 1286, 1289 ve 1292 direnç noktaları sırasıyla izlenebilir. Değerli Metal’de bugün yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise 1277 ve 1273 destek seviyeleri takip edilebilir. Özellikle, 2017 Temmuz ayından başlayan yükselen trendin kırılım teyit bölgesi olarak izleyeceğimiz 1273 seviyesinin kırılması halinde ise emtia üzerindeki satış baskının devamıyla aşağı tarafta yeni hedefler ortaya çıkabilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı