EkonomiManşet

Altın fiyatları yorumları bugün 18 Mayıs 2018

Bir süredir tartışılan ABD ve Çin arasındaki ticari sürtüşmeler gündemin üst sıralarında bulunmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Çin’deki görüşmede net uzlaşıya varılamamış, konular ABD cephesinde tartışılmak üzere ötelenmişti.

Süreç ilk başlarda olumlu bir seyir alırken birkaç gündür gelen siyasi söylemler ortamı germiş gözüküyor. ABD Başkanı Donald Trump’tan gelen: Avrupa Birliği, Japonya, Güney Kore ve diğer ülkelerin yıllardır “kovalar dolusu” para elde ettiği” ve Çin ile yapılan müzakerelerden pek de umutlu olmadığı yönündeki açıklamalar, hafta başındaki görüşler ile ters düşerken kafa karışıklığını da artırıyor. Yine dün Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde, ABD’den ticari sınırlamaların tamamen kaldırılması talep edilirken, Başkan Trump’ın AB tarafını da Çin ile birlikte şımarıklık yapmakla suçlaması gerilimi artırabilecek düzeydeydi.

Diğer yandan İran Nükleer Anlaşması konusunda; dün İngiltere, Fransa ve Almanya ortak bildiri yayınlayarak anlaşmaya bağlı kalacaklarını deklare etmişlerdi. Başkan Trump’ın bu konuda dün akşam yaptığı açıklamalar da geri adım atmayacağı yönündeydi. ABD’nin dış ilişkilerinde görülen bu giderek artan şahin tavır önümüzdeki günlerde emtia tarafındaki fiyatlamalar da etkisini gösterebilir.

Yine, Ortadoğu’da artan tansiyon, Kuzey Kore ile Güney Kore, Çin ve ABD arasındaki ilişkilerin yeniden bozulabilme endişesi de güvenli liman talebi ile Değerli Metal’e dönüşlere neden olabilir. Zira, bir süredir ABD Tahvil faizlerindeki artışlar sonrası düşüşünü derinleştiren Ons altın 1286 seviyelerinde kendine bir destek buldu.

Teknik olarak altın yorumları ise, bugün küresel haber akışlarının yanı sıra, ABD tahvil getirileri yine takibimizde olacak. Teknik olarak ise 1286 destek bölgesi yine önemli olup, buranın kırılması halinde 1283, 1277, 1273 ve 1270 destek noktaları izlemeye alınabilir. Şuan için 1289 seviyesinde fiyatlanan emtiada; bugün görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise takip edilebilecek dirençler 1292, 1294, 1297, 1300 ve 1302 seviyelerinde bulunmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı