EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 18 Haziran 2018

Haftanın son işlem gününde, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıplarına rağmen altın fiyatları düşüşlerin ivme kazandığı ve fiyatlamalarda 1275 seviyeleri civarına kadar geri çekilmelerin yaşandığı görüldü. Özellikle, FED ve ECB toplantıları sonrasında küresel piyasalarda birçok emtiada yaşanan değer kayıplarının altın fiyatlamaları üzerinde etkili olduğu gözüküyor. Bugün, bazı FOMC komite üyelerinin açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının ara destek seviyesi olan 1275 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükseliş denemelerinde 1287,1292 ve 1300 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1275, 1270 ve 1265 destek seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım)

Ons altın yeni haftanın ilk işlem gününde 1280$ çevresindeki seyrine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Cuma günü ons altın yaşadığı sert düşüşün ardından kayıplarını korumaya çalışıyor. ECB kararının etkisi ile dolar küresel piyasalarda kazançlarını genişletirken, bu durum ons altında baskılayıcı bir gelişme oldu. 1275$ seviyesine gerileyen ons altın için dolar endeksinin 94.8 üzerindeki seyri baskı kurmaya devam ediyor. Bugünkü veri takvimi oldukça sakin olacak. Akşam saatlerinde ECB Başkanı M.Draghi’nin Sintra’da forumda konuşma yapması bekleniyor. ECB kararının ardından Draghi’nin vereceği mesajlar küresel piyasalardaki fiyatlamalar açısından önemli olabilir.

Teknik Analiz: Ons altın 1280$ – 1307$ aralığındaki seyrinde 1280$ üzerinde tutunmaya çalışıyor. Bu seviyenin üzerinde kalması sınırlı da olsa yukarı yönde tepkilerin gelmesine imkân tanıyabilir. Aşağıda ise 1280$ desteği oldukça kritik ve bu seviyenin altındaki seyirler kalıcı bir hal almadıkça destek seviyesinden geri dönüşlerin yaşanması beklenebilir. Kısa vadede ise ons altında aşağıda 1272$ – 1275$ bandı destek aralığı olarak izlenebilir (İntegral Yatırım).

Geçtiğimiz hafta FED ve ECB kararları sonrası Dolar Endeksi’nde yukarı yönlü volatil hareketler görülürken, ABD Başkanı Donald Trump’ın: Çin’den ithal edilen 50 milyar dolar değerindeki teknolojik ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi getireceğini açıklaması ile emtiada yukarı yönlü ataklar göze çarpmıştı. Buna karşın, ABD ve Güney Kore’nin; Kore Yarımadasındaki ortak askeri tatbikatları durdurduğunun açıklanması ise jeopolitik risk unsurlarının hafiflemesi açısından önemliydi.

Tüm bu gelişmeler sonrası spekülatif hareketlerle Cuma günü Değerli Metal’de sert satış görüldü. Bugün, ABD tarafında önemli bir ekonomik veri açıklanmayacakken, bazı FED yetkililerinin açıklamaları takip edilecek. Ayrıca, başta ticaret savaşları konusu olmak üzere önemli haber akışları ve tahvil piyasası hareketleri de izlenmeli. Teknik olarak baktığımızda ise; Değerli Metal’de bu sert satış hareketi sonrası 2017 Temmuz ayından başlayan yükselen trend çizgisinin test edildiğini gözlemledik.

Şuan için 1277 destek seviyesine tekabül eden bu bölgenin de kırılması halinde emtia üzerinde satış baskısı bir süre daha devam edebilir. Bu durumda takip edebileceğimiz destek seviyeleri 1273, 1270, 1267 ve 1263 bölgelerinde bulunmakta. Diğer yandan bugün için 1277 üzeri kalıcılıkta görülebilecek tepki alımlarında ise ilk olarak 1283, 1286 ve 1289 direnç seviyelerini izleyebiliriz (IşıkFX).

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının ardından euro sert bir şekilde değer kaybederken, eurodaki düşüş ile birlikte yükselişe geçen dolar endeksi 95 seviyesi üzerinde kadar yükselirken, altının ise dolardaki yükseliş ile birlikte sert satış baskılarına maruz kaldığı ve 1275 seviyesine doğru gerilediği görüldü. ECB, parasal genişlemeyi yıl sonu itibarıyla bitireceğini açıklamış olsa da, vadesi dolan tahvillerine yerine alım yapmaya devam edeceğini belirtmesi ile birlikte parasal koşulların kısa vadede hızlı bir şekilde sıkılaşmayacağı mesajını verdi. Ayrıca, piyasada ECB’nin faiz artırımlarına 2019 Haziran’da başlayabileceğine yönelik beklentiler söz konusuydu. Perşembe günkü açıklamaların ardından bu beklentilerin büyük ölçüde bertaraf edildiğini gördük.

ECB’nin faiz artırımlarına ne zaman başlanacağına yönelik net bir açıklamada bulunulmamasının yanı sıra, 2019 yazından önce sıkılaşmaya başlamayı planlamadıklarını açıklaması euro üzerinde satış baskısı yaratan temel sebeplerden birini oluşturdu. Eurodaki düşüş ile birlikte yükselişe geçen dolar endeksi ise, altın fiyatlarında görülen düşüş hareketinin temelini oluşturdu. Altın, geçtiğimiz haftaki bu düşüş hareketi ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmış bulunuyor. Bir süredir kanal sınırında hareket eden ve yön arayışı içerisinde olan altın fiyatlarında, kanal sınırında tutunulması ihtimalini yüksek görüyorduk. Ancak, dolar endeksinde görülen yükseliş, atının kanalı aşağı yönlü kırmasına neden oldu.

Bu noktada altın fiyatlarının kanal kırılmasının ardından düşüş eğilimini sürdürmesi ve 1270 seviyesi altına doğru düşüşünü devam ettirmesi beklenebilir. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1280,3 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1280 seviyesi destek, 1283 seviyesi ise direnç konumunda. 1283 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1285, 1280 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1277,76 (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı