$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 16 Mayıs 2018

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 16 Mayıs 2018
  • 16.05.2018 09:58:03
  • 3 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Küresel piyasalarda ABD Dolarının kazançlarını artırması ile ons altın baskı altında kaldı. 24 Aralık haftasından bu yana en düşük noktaya gerileyen ons altının anlık olarak 1292 dolar üzerinde tutunduğu gözleniyor.

ABD cephesinde veri bazlı hareketlerin yanı sıra haber akışlarına bağlı gelişmelerin doları güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Özellikle Çin ve ABD arasındaki ilişkilerde yaşanan düzelmeler bu durumu desteklediğini söylemek mümkün. Bugünkü veri takviminde ABD cephesinde ikincil düzey veriler takip ediliyor. Kıymetli metal üzerinde etkisi sınırlı kalması beklenen bu verilerin dışında olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları, Ons altın, kısa vadeli yükselen trendine oldukça yakın bir noktada şekilleniyor. Bu trendi anlık olarak destek haline getiren ons altında 1291$ seviyesinin önemli bir destek noktasını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Bu seviyenin altına uzamalar kıymetli metalin hem trend ihlalini göz önüne çıkarabileceği gibi hem de 1286$ – 1280$ destek alanının konuşulmasına neden olabilir. Yukarıda ise 1295$ en yakın direnç noktası olurken, bu seviyenin üzerine yerleşik seyirler oluşmadıkça direnç seviyelerinden geri dönüşlerin yaşanması beklenebilir. (İntegral Yatırım)

Dün ABD’den gelen ve olumlu bir performansı işaret eden Perakende Satışlar verilerinin ardından dolar endeksinin sert bir yükseliş kaydettiği ve yeniden 93 seviyesi üzerine yerleştiği görüldü. Dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte düşüş hareketini genişleten altın fiyatları ise, Aralık ayından bu yana ilk defa 1300 seviyesi altına geriledi. Bu noktada, altın fiyatlarındaki mevcut seviyelerin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, 1300 seviyesi altındaki hareketlerin alım fırsatı vereceği görüşündeyiz. Artan jeopolitik risklerin ve yükselen petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğu görüşündeyiz. Altın önümüzdeki dönemde yeniden 1360 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklemekteyiz. Dolayısı ile yatırımcılarımıza olası geri çekilmelerde oluşabilecek alım fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1293,68 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1292,67 seviyesi destek, 1297,89 seviyesi ise direnç konumunda. 1297,89 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1300, 1292,67 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1287,90. (Tacirler Yatırım)

Gün içi satışlarını 1290 seviyesine dek taşıyan Ons Altın’da Dolar baskısı yakından hissedildi. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de primlenme isteği sürmeye devam ediyor. Bu gelişme sonrasında Dolar’ın ABD Perakende Satışlar verisi sonrasında kazançlarını genişlettiğini görüyoruz. Psikolojik bir seviye olan 1300 noktası Ons Altın’da yön değişimi açısından belirleyici olabilir. Bugün ABD’de sanayi üretimi ve inşaat izinleri verisi takip edilecek.

Ons Altın’ın teknik görünümünde 1300 seviyesi altı yapılacak her kapanış paritede satış baskısının derinleşmesine yol açabilir. 1290 ve 1283 destek seviyeleri ise bir sonraki geçiş noktaları olarak izlenebilir. Ancak kısa vadeli toparlanmalarda ara direnç seviyesi olarak 1296 noktasını takip ediyoruz. (AHL Forex)

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ