$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Altın fiyatları yorumları bugün 15 Mayıs 2018

Altın fiyatları yorumları bugün 15 Mayıs 2018
  • 15.05.2018 10:11:07
  • 3 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Ons altın, dün izlediği sakin görünümün aksine şu saatlerde dolar karşısında güç kaybı yaşadığı dikkat çekiyor. Doların küresel piyasalarda kazançlarını artırması, gelişen ülke para birimlerinin yanı sıra emtialar üzerinde de baskılayıcı bir unsur oluşturuyor.

Dolar endeksi 92.8 seviyesine kadar yükselirken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %3.02 seviyesine tırmandığı dikkat çekiyor. Bugünkü veri takviminde ABD cephesinde nisan ayını yansıtan perakende satışlar verisi ön planda olacak. Bunun yanı sıra olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları Ons altın kısa vadede izlediği bant hareketinde 1307$ desteğine doğru bir gevşeme hareketi izliyor. Şayet ons altın 1307$ altında kalıcı bir görünüm izler ise satışların 1300$ bölgesine doğru devam etmesi beklenebilir. Buna karşın yukarıda en yakın direnç noktası 1321$ seviyesi olurken, bu noktanın üzerinde kalıcı seyirler görülmedikçe geri dönüşler muhtemel olabilir. (İntegral Yatırım)

Zayıf ABD TÜFE verilerinin ardından 93,40 seviyesinden 93,20 seviyesi altına kadar gerileyen ve bu haftaya da zayıf bir başlangıç yapan dolar endeksi, dün kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden yönünü yukarı çevirdi ve 92,60 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Dolar endeksindeki yükseliş ile birlikte zayıflayan altı fiyatları ise, 1320 seviyesi üzerinden 1310 seviyesine doğru geri çekildi. Bu noktada, altındaki kısa – orta vadeli yönünü yukarı yönlü olduğu ve mevcut seviyelerin alım fırsatı olarak sınırlı kalacağı yönündeki beklentimizi koruyor ve her sabah bültenimizde bunu hatırlatıyoruz.

Artan jeopolitik risklerin ve yükselen petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğu görüşündeyiz. Altın önümüzdeki dönemde yeniden 1360 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklemekteyiz.

Dolayısı ile yatırımcılarımıza olası geri çekilmelerde oluşabilecek alım fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1312,27 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1310 seviyesi destek, 1314 seviyesi ise direnç konumunda. 1314 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1317,07, 1310 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1305. (Tacirler Yatırım)

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşındaki yumuşama belirtileri değerli metallerdeki yükselişlerde baskıyı arttırmış gibi görünüyor. USD’deki küresel değerlenme eğiliminin yerini daha yatay bir seyre bırakması altın fiyatlarına da pozitif yansıdı.

ABD’den gün içi açıklanacak olan Perakende satışlar verisi Altın fiyatlarında hareketlilik yaratabilir. Yukarı yönlü hareketlerin oluşması halinde 1325 ve 1330 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 1305 ve 1290 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. (Venbey Yatırım)

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ