EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 14 Haziran 2018

Altın vadeli işlemleri Çarşamba günü yatırımcıların Fed politika kararına odaklanmış olmalarıyla sakin seyrettiyse de Fed faiz artırımı sonrası Altının Onsu seansın en düşüğü olan USD seviyesinden işlem gördü.

Altın USD 1.292,70 seviyesinde destek bulurken, USD1.304,20 seviyesinde dirençle karşılaştı. New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde Ağustos vadeli altının onsu 0,05% artışla 1.300,10 dolardan işlem görüyor. Çarşamba günü yayınlanan verilere göre üretici fiyat enflasyonu Mayıs ayında beklenenden fazla hızlandı. ABD merkez bankası faiz oranlarını 25 baz puan artırarak 1,75% – 2,00% aralığına çekti.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir (İnfo Yatırım).

Günlerdir merakla beklenen FED/FOMC kararlarında, piyasa öngörüleri ile paralel olarak 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirildi. 2018’inin geri kalanında 2 faiz artırımı düşünülmesi dikkat çekerken, basın mensuplarının karşısına çıkan FED Başkanı Jerome Powell soruları yanıtladı. Enflasyon verilerinin cesaretlendirici olduğu ama yine de hızlıca sıkılaşmamak için dikkat ettiklerini vurguladı. Artan ticari sürtüşmelerin veriler bazında şu anlık bir etkisinin olmadığını söylerken, düşük verimliliğin ücretlerde büyümeyi aşağıda tutuğunu sözlerine ekledi. Faiz artırım kararı altın fiyatlarına ilk etapta olumsuz yansırken, daha sonrasında gelen temkinli söylemler altında yukarı yönlü hareketleri destekledi.

Öte yandan K.Kore ile yapılan zirveden dönen ABD Başkanı Donald Trump, nükleer tehdidin son bulduğu açıklamasını yaptı. Çin, Japonya ve G.Kore’yi de anlaşma içine dahil etmek istediğini söyleyen Trump’a destek olarak, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’de K.Kore lideri Kim Jong Un arasında bir toplantı düzenlemesi üzerinde çalışmakta olduğu iddia edildi. Bugün için ise Avrupa Merkez Bankası toplantısından çıkacak sonuçlar dolara etki edebileceği gibi dolaylı yollardan da emtia üzerindeki fiyatlamaları hareketlendirebilir.

Tüm bu gelişmeler ışığında Değerli Metal’e teknik olarak baktığımızda ise yaklaşık 1 aydır devam eden senaryonun geçerliliğini koruduğu görülüyor. Yukarı tarafta 1305 direnci, aşağı tarafta ise 1286 destek seviyesi arasında fiyatlar sıkışırken, netleşme için her iki bölgeden birisinin kırılmasına ihtiyaç olacak. Şuan için günü satıcılı açan emtiada aşağı yönlü hareketin devamı halinde 1297, 1292 ve 1289 destek noktaları hedeflenebilir. Yukarı yönlü tepki alımlarında ise 1300,1302 ve 1305 ara dirençleri de takip edilebilir (IşıkFX).

Dün akşam saatlerinde açıklanan Fed toplantı kararına göre Fed, faizleri 25 bp artırarak piyasa beklentileri paralelinde bir hamle gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, Fed üyelerinin faiz oranlarına ilişkin beklentilerini gösteren dot plot (noktasal tahmin) grafiğinde ise 2018 yılında 4 faiz artırımı bekleyen üye sayısını çoğunluğa ulaştığı ve Fed’in böylelikle bu yıl için daha hızlı bir faiz artırımının sinyalini verdiği görüldü. Ancak, gerek açıklama metninde mevcut para politikasının halen daha “genişlemeci” olarak tanımlanması, gerekse de Fed Başkanı Powell’ın yaptığı güvercin açıklamalar, dolar endeksinin 93,40 seviyesine doğru gerilemesine neden olurken, altın fiyatlarının da 1300 seviyesi üzerini test etmesini sağladı. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları yaklaşık son iki haftadır haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1295,39 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1293,24 seviyesi destek, 1295,70 seviyesi ise direnç konumunda. 1295,70 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1300, 1293,24 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1290,40 (Tacirler Yatırım).

Ons altın, dün akşam takip edilen Fed kararının ardından yatay seyrini bozmadı. Fed kararı piyasa beklentilerine paralel bir şekilde 25 baz puan faiz artırım yönünde oldu. Ayrıca ekonomik projeksiyonlarda faiz artırım beklentileri 4’e yükseldi. Karar metni ve projeksiyon piyasalarda şahin bir algı çizmesine karşın, bu durumu Fed Başkanı J.Powell söylemleri dengeledi. Powell, enflasyon için mart ayından bu yana önemli bir değişiklik izlenmedi yorumunda bulunuyor olması çizilen o şahin algının dengelenmesine imkan tanıdı. Ons altın bu sabah saatlerinde yatay seyrini korurken, bugün içerisinde altın üzerinde etki edebilecek önemli bir ABD verisi yer almıyor. Öğle saatlerinden sonra ECB takvimi var ve bankanın piyasalara sıkı para politikasına dair vereceği mesajlar ons altında sınırlı da olsa baskı yaratabilir. Bu nedenle öğle saatlerinden sonra alınacak karar için dikkat etmekte fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın 1280$ – 1307$ geniş bant aralığındaki seyrine devam ediyor. 21 günlük HO üzerinde işlem gören ons altın için yukarıda 1307$ seviyesi kritik bir direnç konumuna yerleşmiş durumda. Teknik göstergeler yaşanan bu yatay seyri onaylarken, önemli bir temel gelişme yer almadıkça ons altında yatay görünümün korunması beklenebilir. Aşağıda ise yaşanacak geri çekilmelerde kısa vadeli olarak 1290$ – 1295$ destek noktaları hedeflenebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı