EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 13 Haziran 2018

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed’den Çarşamba günü gelmesi beklenen faiz artırımına ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Perşembe günkü toplantısına çevirmeleri ile birlikte düştü. Altın yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,298.39 dolara geriledi.

Teknik Olarak ons Altın fiyatı yorumları kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir (İnfo Yatırım).

Dün, ABD’de açıklanan TÜFE verisinin yıllık bazda beklentileri aştığı görülürken gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan artış sonrasında ons altının 1292 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sarı metalde düşüşleri destekler nitelikte. Bugün, ABD’de açıklanacak olan ÜFE verisi, FED Faiz Oranı Kararı ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları dolar fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1303 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1288, 1284 ve 1277 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1305, 1308 ve 1312 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Dün pozitif gelişmeler yaşadığımız K.Kore ve ABD liderler görüşmesi altın fiyatlarında geri çekilmeleri beraberinde getirdi. Diğer ülkelerden zirveye dair destek mesajları gelmeye devam ederken, görüşmede ele alınan kararlar netleşmeye başladı. Kalıcı bir anlaşma imzalanana kadar Kuzey Kore yaptırımları devam edecekken, Güney Kore ile ABD’nin ortak gerçekleştirdiği askeri tatbikatların son bulacağı, Kore Yarım Adası’ndaki Amerikan Askerleri varlığının ise bir süre daha süreceği bilgisi edinildi. Öte yandan ABD ve Kanada arasındaki ek gümrük vergileri gerginliğiyle ilgili konuşan Başkan Trump: Kanada ile büyük bir ticaret açığı olduğunu ve bu konuda artık bir dengenin gerekliliğinden dem vurdu. Dün ABD’de açıklanan TÜFE rakamlarında yaşanan artışlar da gözlerden kaçmadı. Bir süredir ABD merkezli gelen verilerin pozitif yönde olması dikkatleri bugün gerçekleştirilecek FED faiz oranı ve FOMC para politikası kararlarına çevirirken, başta ticaret savaşları olmak üzere küresel risk unsurlarının kararları nasıl etkileyeceği merak konusu. Kararlar sonrası basın toplantısı düzenleyecek olan Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları da en az kararlar kadar volatilite artışına neden olabilecek öneme sahip.

Tüm bu gelişmeler ışığında Değerli Metal’e teknik olarak baktığımızda ise yaklaşık 1 aydır devam eden senaryonun geçerliliğini koruduğu görülüyor. Yukarı tarafta 1305 direnci, aşağı tarafta ise 1286 destek seviyesi arasında fiyatlar sıkışırken, netleşme için her iki bölgeden birisinin kırılmasına ihtiyaç olacak. Şuan için 1294 destek seviyesinin hemen üzerindeki emtiada yukarı yönlü ataklar görülmesi halinde 1297, 1300 ve 1302 ara dirençleri de takip edilebilir. 1294 aşağısındaki ara desteklerimiz ise 1292 ve 1289 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen Mayıs ayı TÜFE verileri piyasa beklentilerini karşılayarak Nisan ayından bu yana önemli bir artışı işaret etti. Mayıs ayında TÜFE yıllık bazda %2,8 artışla Şubat 2012’den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, aylık bazda enflasyon artışı %0,2 ile piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Olumlu ABD verilerinin ardından yükselişe geçen dolar endeksi 93,90 seviyesi üzerine kadar yükselirken, altın fiyatlarının ise 1292’li seviyelere kadar gerilediği görüldü. Altındaki kısa vadeli görünüm açısından bu akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed toplantı kararı önemli olacak. Fed’in bu akşamki toplantısı sonucunda faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor ve bu senaryonun piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlandığı görülüyor.

Bu nedenle faiz artırımından ziyade, Fed’in bu akşam açıklanacak olan ekonomik projeksiyonları ve Fed yetkililerinin faiz tahminlerini gösteren “dot plot” grafiği takip ediliyor olacak. Bu noktada, ABD’de %2,8’e ulaşmış olan yıllık TÜFE ve artan istihdam ile birlikte Fed’in sözlü yönlendirmesinde şahin bir tavır sergilemesi beklenebilir. Böyle bir durumda da altın fiyatlarının kısmi satış baskılarına maruz kalması ve kanal sınırında tutunma çabasının sekteye uğraması beklenebilir. Fed’den gelecek olan açıklamalar takip edilecek. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1295,39 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1293,24 seviyesi destek, 1295,70 seviyesi ise direnç konumunda. 1295,70 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1300, 1293,24 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1290,40 (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı