EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 12 Haziran 2018

Haftanın ilk işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altın fiyatları kısa süreliğine 1294 seviyeleri civarına kadar gerilediği görülse de sarı metalin günü 1300 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan artış ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülürken gün içerisinde, gelen tepki alımları ile birlikte ons altının kayıplarını telafi ettiğini gördük.Bugün, ABD’de açıklanacak olan TÜFE verisi yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ons altın yorumları ara direnç seviyesi olan 1304 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Yükseliş denemelerinde ise 1308, 1312 ve 1315 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur’daki tarihi zirvede ilk kez bir araya geldi ve özel bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardından Trump’ın kullandığı olumlu ifadeler ve zirvede bulunmaktan memnun oluğunu ifade etmesi, piyasalar tarafından olumlu algılandı. Bununla birlikte küresel piyasalarda artan risk iştahı, güvenli liman talebin olumsuz etkileyerek altın ve yenin değer kaybetmesine neden oldu. Ancak buna rağmen altın fiyatlarının halen daha yükseliş kanalı bünyesindeki hareketini sürdürdüğünü ve tutunma çabasına devam ettiğini görüyoruz.

Bir süredir, altın fiyatlarının yükseliş kanalı sınırında tutunmakta başarılı olmasını ve kısa vadede yönünü yukarı çevirerek 1350 seviyesini hedef almasını beklediğimizi belirtiyoruz. Bu beklentimizi korumakta olduğumuzu belirtmemizde fayda var. Zira altındaki teknik ve temel görünümü harmanladığımızda olumlu bir resmin ortaya çıktığını görmekteyiz: Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler ve altının hali hazırda bünyesinde bulunduğu yükseliş kanalı, altının 1290 seviyesi üzerinde tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,06 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,74 (Tacirler Yatırım).

Ons altın yatay seyrini dördüncü haftaya taşımaya hazırlanıyor. Küresel piyasalarda güvenli liman talebini çalıştıracak bir risk unsurunun bulunmaması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3 sınırı yakınlarında olması ons altının yukarı yönlü hamlelerini sınırlıyor. ABD Başkanı Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı zirve sonrası finansal piyasalarda bir değişim yaşanmadı. Şu sıralar dünya liderleri arasındaki siyasi görüşmeler ons altın talebini canlandıracak bir unsur barındırmıyor. Diğer yandan bugün ABD TÜFE rakamları takip edilecek. Verilerin piyasa bekletisinden farklı bir sapma oluşturması ons altın üzerinde etkili olabilir ancak yatay kanal hareketi dışına taşacak önemli bir reaksiyon olmasını beklemiyoruz.

Teknik altın yorumu: Ons altın orta vadede yükselen trend çizgisi üzerinde yapışık yatay seyrini sürdürüyor. Yükselen çizgi üzerinde kalmayı sürdürmesi yukarı yönlü tepki imkanına olanak tanıyor. Ancak daha yakın vadeli grafiklerde ons altının 1307$ – 1295$ aralığında yatay bir hareket yaptığını söylemek mümkün. Bu nedenle değeli metalde oluşan yukarı tepki, 1307$ seviyesinde sınırlı kalıyor. Ons altın bu yatay süreci bozmadığı sürece sakin bir seyir izlenmesi beklenebilir. Teknik göstergeler önemli bir atak hareketine ya da uyuşmazlığa işaret etmiyor. Ons altının 1295$ destek seviyesi altına geçmesi satış baskısını hızlandırabilir (İntegral Yatırım).

Ons Altında geçtiğimiz haftadan bu yana dar alanda paslaşmalar devam ediyor. FED toplantısı öncesi Değerli maden 1303-1293 bandı arasında seyrini korumaya devam ediyor. Ancak bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisi bu seyri bozabilir Beklentilerin altında veya üstünde gelebilecek sürpriz bir rakam Ons Altında dalgalanma yaratabilir. Teknik açıdan bakıldığında, Yukarıda 150 birimlik üssel ortalama ve hemen üstündeki 1303 direncinin kırılması halinde değerli madende 1310 ve 1320 seviyeleri gündeme gelebilir. Aşağıda ise 1293 bandı altına yaşanabilecek yönelimlerde Sarı metalde yeni bir düşüş dalgasının kapısını aralayabilir (İkon Menklul).

Uzun süredir beklenen ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un görüşmesi TSİ ile 04:00’te gerçekleşti. Konu hakkında detaylı bilgiler paylaşılmasa da samimi görüntüler ekranlara yansıdı. Başkan Trump: “ Görüşme başarılı olacak, müthiş bir ilişkiye sahip olacağımızı düşünüyorum” derken, K.Kore Lideri Kim: “Buraya kadar gelmek kolay değildi, önümüze pek çok engel kondu ama hepimiz üstesinden geldik” dedi. Görüşmelerin olumlu geçmesi emtia tarafında jeopolitik risklerin hafiflediği yönünde algıyla satış baskısına neden oldu. Diğer yandan ticaret savaşları konusu da göz ucuyla takip edilirken, bugün başlayıp yarın sona erecek olan FED/FOMC toplantılarına yönelik beklentiler de fiyatlanabilir. Öyle ki bugün açıklanacak olan ABD TÜFE verileri de üyelerin görüşlerine etki edebilecek öneme sahip olması açısından oldukça önemli olacak. Günün ilk saatleri itibariyle Dolar Endeksinde kısmi yükselişler göze çarparken, ABD tahvil faizleri ise yatay konumda.

Gün içerisinde gelecek haber akışlarının yanı sıra teknik fiyatlamalar da izlenmeli. Bu bağlamda teknik olarak baktığımızda; yaklaşık 1 aydır 1305 direnci ile 1286 destek bölgesi arasındaki sıkışmanın devam ettiği görülüyor. Şimdilik net bir yön tayini için bu iki bölgeden birisinin kırılmasını beklemek gerekmekte. Şuan için 1297 seviyesi civarında fiyatlanan emtiada aşağı yönlü hareketlerde 1294, 1292 ve 1289 ara destek bölgeleri, yukarı yönlü hareketlerde ise 1300 ve 1302 direnç seviyeleri takip edilebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı