EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları Bugün 11 Haziran 2018

Kısa vadeli yükseliş kanalında tutunma çabasını sürdürmekte olan altın fiyatları, küreseli risk iştahındaki yüksek volatilite nedeniyle birkaç haftadır 1285 – 1305 seviyeler arasında dalgalı bir seyir izliyor.

Bir süredir, altın fiyatlarının yükseliş kanalı sınırında tutunmakta başarılı olmasını ve kısa vadede yönünü yukarı çevirerek 1350 seviyesini hedef almasını beklediğimizi belirtiyoruz.Bu beklentimizi korumakta olduğumuzu belirtmemizde fayda var. Zira altındaki teknik ve temel görünümü harmanladığımızda olumlu bir resmin ortaya çıktığını görmekteyiz: Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler ve altının hali hazırda bünyesinde bulunduğu yükseliş kanalı, altının 1290 seviyesi üzerinde tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,51 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,74 (Tacirler Yatırım).

Haftanın son işlem gününde, dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının kısa süreli 1292 seviyeleri civarına kadar gerilediği görülse de sarı metalin haftayı 1298 seviyesi civarında tamamladığını gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.

Teknik olarak baktığımızda, sarı metalin 200 günlük hareketli ortalaması olan 1307 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1294, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1308, 1312 ve 1315 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım).

Ons altın haftanın ilk işlem gününde 1300$ çevresindeki seyrine devam ediyor. Hafta sonu takip edilen G7 zirvesinin gerginlikle bitiyor olması piyasalar için sert hareketlere neden olmadığı görülüyor. Özellikle de Trump’ın kapanış bildirgesini imzalamayacağını bildiriyor olması zirvenin sonuç alınabilir şekilde bitmediğini gösteriyor. Bu durumun gelecek günlerde ne gibi senaryolara neden olabileceği ve özellikle de Trump’ın gümrük tarifelerine ilişkin sert tutumunu nasıl devam ettireceği gelecek günlerde ticaret savaşları endişelerinin sürüp sürmemesi adına önemli olacak. Bunun yanı sıra bu hafta kritik gelişmeler yakından izlenecek. Öncelikle 12 Haziran günü Kuzey Kore Lideri ile Trump’ın görüşmesi bekleniyor. 13 Haziran’da ise Fed’in faiz kararı piyasaların odak noktasında olacak. Bugünkü veri takviminde ise ons altın üzerinde etki edebilecek herhangi bir veri akışı yer almıyor bu nedenle olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları, ons altın, 21 günlük HO üzerinde seyrediyor. Yaklaşık olarak son 1 aydır 1280$ – 1307$ aralığında dalgalanan ons altında zayıf görünüm sürüyor. Kısa vadeli destek ve direnç aralıkları ile izlediğimiz kıymetli metalde 1307$ seviyesi ana direnç noktasını oluşturmakta. Aşağıda ise 1295$ ara desteği ön planda olurken düşüşlerin 1280$ seviyesine doğru uzaması adına 1290$ desteğine dikkat etmekte fayda var (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı