EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 8 Haziran 2018

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altın fiyatları 1303 seviyeleri civarını test ettiğini fakat bu seviyeyi aşmakta zorlandığını gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları sarı metalde yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1304 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1290, 1284 ve 1277 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1305, 1308 ve 1312 direnç seviyeleri izlenebilir (Ahlatcı Yatırım)

Altın gelecek hafta düzenlenecek Fed toplantısı öncesi yatay bir seyir izliyor. Spot altın ons başına 1,296.70 dolar civarında seyrediyordu ve bu hafta yüzde 0.3 yükseldi. Fed politika yapıcılarının çoğu 12-13 Haziran’daki toplantıda gösterge faizin artırılmasını bekliyor.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir (İnfo Yatırım).

Ons altın; G7 zirvesi, Fed toplantısına dair beklentiler ile temkinli seyrini korumaya devam ediyor. 1280$ – 1307$ bant aralığındaki seyrine devam eden kıymetli metal için bugünkü veri takvimine baktığımızda ise önemli bir datanın yer almadığı gözleniyor. Bunun yanı sıra bugün başlayacak olan ve iki gün sürmesi beklenen G7 zirvesinden alınacak detaylar önemli olabilir. ABD ile birlikte 7 ülkenin de katılım sağlayacağı bu zirvede ABD’nin ticaret ilişkilerinde kurmuş olduğu tutumun da müzakere edilmesi beklenirken, gelecek mesajlar piyasalar açısından önemli olabilir. Bu nedenle veri takvimi sakin kalmasına karşın, olası gelişmelerin ons altında önemli noktalarını zorlaması beklenebilir.

Teknik Analiz: Ons altın gün içerisinde 1300$ üzerine doğru hamle yapmasına karşın, bu seviyenin üzerinde güçlü bir görünüm izlenmiyor. Yeniden bu seviyenin altına doğru uzayan ons altında 1300$ üzerindeki kalıcı seyirlerin 1307$ direncinin test edilmesi adına önem arz ediyor. Aşağıda ise 1295$ ara destek noktasının yanında 1290$ ana destek noktası hedeflenebilir. Teknik göstergeler net bir yön için sinyal vermiyor ve bu durum şu anki izlediğimiz yatay bant aralığını da açıklar nitelikte (İntegral Yatırım).

Altın, uzunca bir süredir 1365$ – 1310 $ arasına sıkışmış bir görüntü çiziyordu. Ancak şuan 1290 $ -1300 $ arasında adeta ter döküyor. Bunun sebebi ise geçen aylarda gerçekleşen Trump, Kuzey Kore krizleri gibi krizlere rağmen 1365$ direncini kıramayan altının yüksek dolar endeksinde bunu yapmasının daha zor görülmesi idi.

Şu an ise daha da güçlenene bir dolar ile karşı karşıyayız ve altın 1305 $’da kırmış durumda 1300 $ civarından işlem görmekte. Gün içi destek seviyesi olarak 1285 $ ve 1280 $ düşünülebilir; ters senaryolarda ise 1305 $ ve 1315 $ direnç seviyeleri olarak ele alınabilir (Venbey Yatırım)

Kısa vadede Altın yatırımcıları bugün ve yarın Kanada’da gerçekleştirilecek olan G7 Liderler Zirvesine odaklanmış durumda. Bilindiği gibi Fransa ve Almanya; yeni gümrük tarifeleri ve İran yaptırımları kapsamında Avrupalı şirklere ABD tarafından muafiyet tanınmasını beklerken, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow yaptığı açıklamalarda: ABD Başkanı Donald Trump’ın tutumudan geri adım atmayacağı konusunda uyarılarda bulunmuştu. Son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un şahin tonlu ifadelerinde: “Belki de Amerikan Başkanı, izole edilmeyi umursamayabilir.

Eğer bu gerekiyorsa G6 olmaktan çekinmiyoruz” dedi. Bu açıklamaya cevap veren Başkan Trump’ın yarını (bugünü) merakla beklediğini, asıl sorun çıkaranların ise ABD’nin ticari partnerleri olduğuna atıfta bulunması ise tansiyonun yükselebileceğinin işaretiydi. Keza, G7’de ev sahibi olan Kanada ile ABD arasında da bir süredir ticaret kısıtlamaları konusunda sürtüşme yaşanıyor. Öte yandan K.Kore lideri ile önümüzdeki hafta görüşecek olan Başkan Trump, şartların olumlu olması durumda Kim Jong Un’u Beyaz Saraya davet edebileceğini belirterek jeopolitik riskleri yumuşatmaya yönelik bir hamle daha yaptı. Ancak, Trump’ın daha önceki hareketlerinden de şunu çok iyi biliyoruz ki her an farklı şeyler ortaya çıkabilir. ABD’den önemli bir ekonomik verinin açıklanmayacağı günde, yine haber akışlarını ve tahvil piyasası hareketlerini takip edeceğiz.

Teknik olarak ise; yaklaşık 1 aydır 1305 direnci ile 1286 destek bölgesi arasındaki sıkışmanın devam ettiği görülüyor. Bu bağlamda; net bir yön tayini için bu iki bölgeden birisinin kırılmasını beklemek gerekmekte. Şuan için 1297 seviyesi civarında fiyatlanan emtiada aşağı yönlü hareketlerde 1294, 1292 ve 1289 ara destek bölgeleri, yukarı yönlü hareketlerde ise 1300 ve 1302 direnç seviyeleri takip edilebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı