EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 6 Haziran 2018

Dün, dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altın fiyatları 1300 seviyeleri civarını test ettiği ve günü 1296 seviyesinde tamamladığını gördük. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme ons altında yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.Bugün, ABD’de açıklanacak olan 1.çeyrek Tarım Dışı Üretkenlik ve Birim Emek Maliyetleri verileri dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak altın yorumlarına baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalama olan 1303 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1305, 1308 ve 1312 direnç seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Ons Altın, ABD tarafındaki güçlü ekonomik veriler ve önümüzdeki haftaki FED/FOMC toplantıları sonucunda yapılması beklenen faiz artırım beklentilerine rağmen, ticari belirsizlikler kaynaklı güvenli liman talebiyle dünü yükselişle kapattı. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump ile yapılacak NAFTA toplantısını iptal eden Kanada Başbakanı Justin Trudeau’ya karşın, Beyaz Saray’dan dün yapılan açıklamada: Başkan Trump’ın NAFTA görüşmelerinden ayrılabileceği, Meksika ve Kanada ile ayrı ayrı görüşmeler yapmak istediği açıklaması yapıldı. Bir süredir takip ettiğimiz diğer önemli konu olan İran ambargosuna yönelik ABD yönetiminden gelen yeni açıklamaların ise, Amerikalı şirketlerin uyarılarak; finansal ağlarını sertleştirmelerini ve İran’ın aldatıcı oyunlarına yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınmasının istendiği şeklindeydi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ise: “İran’ın nükleer etkinliği, 2015’teki anlaşma çerçevesinde kalacak” ifadesini kullandı. Öte yandan uzun bir süredir gündemimizde olan Trump-Kim Jon Un görüşmesinde ise sona yaklaşılmış durumda. 12 Haziran tarihinde görüşecek iki lider için Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar hazırlıkların başladığı yönünde oldu. Bugün ekonomik takvimde ABD’den gelecek olan; Ticaret Dengesi, Tarım Dışı Üretkenlik ve Birim Emek Maliyetleri verileri takip edilecek. Ayrıca, önemli haber akışları ve FED toplantılarına yönelik beklentiler nedeniyle ABD tahvil getirilerinde oluşacak fiyatlamalar da Değerli Metal’de etkisini gösterebilir.

Teknik olarak baktığımızda ise bir süredir sıkışmaların yaşandığı 1305 ve 1286 seviyeleri ana kırılım bölgeleri olarak bugün de takibimizde olacak. Şuan için 1297 seviyesinin hemen üzerinde yer alan emtiada ara dirençler olarak 1300 ve 1302 seviyeleri izlenebilir. 1297 altına geri çekilmelerde takip edilebilecek ara destekler ise 1294, 1292 ve 1289 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

Küresel risk iştahının dün itibariyle sekteye uğraması ve riskli varlıklara yönelik talebin azalması ile birlikte altının 1290 seviyesi üzerinde tutunarak yönünü yeniden yukarı çevirdiğini gördük. Böylelikle altın fiyatları dün gün içerisinde 1290’lı seviyelerden yükselişe geçerek 1300 seviyesi üzerini test etti. Altın fiyatları bu sabah saatleri itibariyle 1298’lis eviyelerden işlem görmekte. Altındaki teknik ve temel görünümü harmanladığımızda olumlu bir resmin ortaya çıktığını görmekteyiz: Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler ve altının hali hazırda bünyesinde bulunduğu yükseliş kanalı, altının 1290 seviyesi üzerinde tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,07 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,74. (Tacirler Yatırım)

Ons altında yatay ve yönsüz seyir devam ediyor. Veri takviminin sakin kalması ons altında yaşanan fiyat hareketlerinin sakin kalmasını sağlıyor. Dolar endeksi 94 çevresindeki seyrine devam etmekte ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise artıda seyirler gözleniyor. Bugünkü veri takvimi oldukça sakin, ABD kanadında açıklanacak majör bir veri gündemi yer almıyor. Bu nedenle olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın günlük periyotta 1280$ – 1307$ bant aralığında dalgalanıyor. Bu bant aralığında 1300$ üzerinde kalıcı seyirler gösteremeyen hatta 1300$ direncine doğru oluşan fiyat hareketlerinde güç kaybı yaşayan kıymetli metalin aşağı yönlü uzamalarında ise seyrini 1290$ desteği altına götürmediği görülüyor. Kıymetli metal için kısa vadeli olarak bu noktalar baz alınabilir. Olağan bir durum yaşanmadığı müddetçe ons altının geniş bant aralığını korumasını bekleyebiliriz. (İntegral Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı