EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 5 Haziran 2018

Ons altın fiyatları doların güçlü görünümüne bağlı olarak güç kaybı sürüyor. Veri takviminin sakin kalmasının yanında ciddi bir hareket yaratabilecek yeni bir gelişmenin yer almıyor olması ons altında 1280$ – 1307$ aralığında dalgalanmasını sağladı. Bugünkü veri takviminde ABD cephesindeki ikincil düzey verilerin ön planda olduğu görülüyor. Etki alanının sınırlı kalması beklenen bu verilerin dışında olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak altın yorumları Mayıs ayı ortalarında yaşadığı sert düşüşün ardından 1280$ ana destek noktasından tepki alımları ile karşılaşan ons altın, kendine 1280$ – 1307$ aralığında geniş bir bant aralığı çizmiş durumda. Bu bant hareketi içerisinde 1300$ ara direnci üzerinde kalıcı bir görünüm izleyemeyen ons altında 1307$ seviyesi ana direnç noktasını oluşturuyor. Dolayısıyla, piyasalarda önemli bir hareket yaratabilecek yeni bir gelişme yer almadıkça sarı metalin bant aralığında dalgalanmasını bekleyebiliriz. (İntegral Yatırım)

ABD ile Çin arasında dün sona eren yeni ticari müzakereler sonrası Başkan Donald Trump’ın Çin mallarına yönelik yeni gümrük zammı tehdidi göze çarparken, Çin yönetiminden karşı cevap geldi. Bu tür tehditlerle karşı karşıya kaldıkları takdirde anlaşmanın yürürlüğe girmeyeceğini açıkça beyan eden Çin Ticaret Bakanlığı yetkilileri, gerektiği takdirde karşı yaptırımları uygulamaktan geri kalmayacaklarını beyan etti. Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel dün yaptığı açıklamada: Almanya’nın İran ile yapılan nükleer anlaşmayı desteklemeye devam ettiğini vurguladı. İran’a desteğini her fırsatta yenileyen Başbakan Merkel’e rağmen Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney: İran Atom Enerjisi Kurumu’na ‘190 bin santrifüj üretilmesi hazırlıklarına başlanması’ talimatını verdi. Savunmaya yönelik balistik füze programında asla vazgeçmeyeceklerini söylemesi de zaten karışık olan Ortadoğu’daki risk primini arttırmakta. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, İtalya’daki siyasi sarsıntının düzene oturması ve verim eğrisi kaygıları nedeniyle FED’in faiz artırım sayılarının düşeceği beklentisiyle ABD Tahvil Faizleri’nde oluşan yatay seyir ise emtianın satış baskısını kısmen hafifletmekte. Bugün yine, küresel ölçekteki haber akışlarını, ABD ekonomik verilerini ve tahvil piyasası hareketlerini takipte olacağız.

Teknik olarak ise; şu an için 1289 destek bölgesi üzerinde fiyatlanan emtiada, daha aşağıdaki 1286 destek bölgesi oldukça kritik konumda. Zira, yaklaşık 5,5 aydır altında kapanış görmediğimiz 1286 seviyesinin kırılması satım ağırlıklı işlemlerin derinleşmesine neden olabilir. Diğer yandan; bugün, 1289 üzerinde kalıcılıkta oluşabilecek yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek direnç noktalarımız 1292, 1294, 1297 ve 1300 seviyelerinde bulunmakta. Bu tarafta da yukarı yönlü hareketlerin ivme kazanması için 1305 seviyesi üzerinde kalıcılıklara ihtiyaç olduğunu hatırlatalım. (IşıkFX)

Altın fiyatlarının haftalık grafiğindeki yükseliş kanalı sınırında tutunma mücadelesi devam ediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere altın fiyatları kanalın alt sınırı çizgisi civarında dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Küresel piyasalarda artan risk iştahı, altın fiyatlarındaki yükselişi baskılayan temel faktör olarak karşımıza çıkıyor. ABD Kuzey Kore arasındaki görüşmenin, önceden planlandığı üzere 12 Haziran’da gerçekleşeceğinin belirtilmesi ve ABD ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin tekrar düzene girmesi amacıyla tarafların resmi görüşmeleri devam ettirdiğinin bildirilmesi üzerine piyasalardaki güvenli liman talebi azalırken, altın fiyatlarının da kazançlarının büyük kısmını geri vererek 1290seviyesine doğru gerilediğini gördük.

Bununla birlikte altın fiyatları bu sabah saatleri itibariyle 1290 seviyesinin hemen üzerinde işlem görüyor. Altındaki teknik ve temel görünümü harmanladığımızda pozitif bir görünüm ortaya çıktığını görmekteyiz: Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1291,18 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1290,40 seviyesi destek, 1293,24 seviyesi ise direnç konumunda. 1293,24 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1295,70, 1290,40 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1287,27. (Tacirler Yatırım)

Haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altının 1298 seviyeleri civarını test ettiği ve fiyatlamaların dar bir bant aralığında gerçekleştiği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yukarı yönlü eğilim ve küresel piyasalarda artan risk iştahı ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Hizmet ve ISM İmalat Dışı PMI verileri yakından takip edilecek.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1303 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1284, 1280 ve 1274 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1300, 1305 ve 1308 direnç seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı