EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 4 Haziran 2018

ABD Kuzey Kore arasındaki görüşmenin, önceden planlandığı üzere 12 Haziran’da gerçekleşeceğinin belirtilmesi ve ABD ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilerin tekrar düzene girmesi amacıyla tarafların resmi görüşmeleri devam ettirdiğinin bildirilmesi üzerine piyasalardaki güvenli liman talebi azalırken, altın fiyatları da kazançlarının büyük kısmını geri vererek 1290 seviyesine doğru gerilediğini gördük.

Arta risk iştahının yanı sıra, Cuma günü ABD’den gelen ve beklentilerin üzerinde bir performans sergileyen ücret artışları ve Tarım Dışı İstihdam verilerinin de altındaki gerilemede etkili olduğunu belirtebiliriz. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana, haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde.

Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz.

Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1291,47 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1290,40 seviyesi destek, 1293,24 seviyesi ise direnç konumunda. 1293,24 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1295,70, 1290,40 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1287,27. (Tacirler Yatırım)

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde açıklanan; Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar, İşsizlik Oranı, İmalat PMI gibi önemli ABD verileri beklenti üzerinde gelerek Değerli Metal’in yukarı yönlü ataklarının önünü kesti. Diğer yandan AB, Kanada ve Meksika’ya yönelik ABD gümrük vergilerinin 1 Haziran itibariyle yürürlüğe girmesi ile gözler bu konuya doğru da çevrilmiş durumda. Hafta sonunda G7 üyesi ülkelerin Maliye Bakanları Toplantısı Kanada’da gerçekleşti. Toplantıya başkanlık eden Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau’nun açıkladığı toplantı ortak bildirisinde: grubun altı üyesi ile Avrupa Birliği’nin, ABD’nin yeni gümrük tarifelerine karşı birleştiği belirtildi.

Ayrıca, bu hafta gerçekleşecek G7 Liderler Zirvesi’nden önce mesajların Başkan Trump’a iletilmesi için ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’e talepte bulunuldu. Ticari savaşların Asya tarafındaki muhatabı Çin’de ise ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cumartesi gününden itibaren ülkeye yaptığı ziyaret ön plana çıkmakta. Beyaz Saray’dan yapılan ilk açıklamalar: iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrardan düzene girmesi için resmi görüşmelerin devam ettiği yönündeydi. Güniçinde ticaret kısıtlamaları konusunda gelebilecek yeni haber akışları önemli olacaktır. Öte yandan bir süredir yılan hikayesine dönen K.Kore – ABD liderler görüşmesinin 12 gerçekleşeceğinin bir kez daha Trump tarafından açıklanmasına rağmen, Kim Jong-Un ile Rusya ve Suriye devlet yetkililerinin temaslarda bulunması kafalarda soru işaretlerine neden olmakta. Bu kapsamda jeopolitik gelişmeleri de fiyatlamalar açısından takipte olacağız.

Altın yorumları teknik olarak baktığımızda ise; yaklaşık olarak 2 aya yakın süredir devam eden düşen kanalı halen takip etmekteyiz. Şuan için 1289 destek bölgesine doğru geri çekilmeler görülürken, hareketin devamı halinde; 2017 Aralık ayından bu yana altında kapanış görmediğimiz kritik 1286 seviyesi dikkatle izlenecek. Zira, bu seviyesinin kırılması halinde emtia üzerinde yeni bir satış baskısı oluşabilir. Emtiada bugün görülebilecek yukarı yönlü denemelerde ise 1294, 1297 ve 1302 dirençleri takip edilebilecek olup, bu tarafta da düşen kanalın kırılım teyit bölgesi olan 1305 seviyesi önemli olacaktır. (IşıkFX)

Ons altın yükselen eğiliminde inatçı

Haftalık grafikte yaklaşık altı aydır sürdürdüğü yükselen eğilimi üzerinde inatçı bir seyir izleyen ons altın 1290$ destek seviyesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Bu sabah ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 2.92 seviyesinde olması ons altında baskılar yaratmakta. Bu nedenle direnç seviyesi üzerinde tutunmakta zorlanan değerli metal, destek noktaları üzerinde tutunmakta şimdilik ısrarcı görünüyor. Bugün için ABD’de fabrika siparişleri ve dayanıklı tüketim mal siparişleri açıklanması bekleniyor. Veriler piyasa beklentilerinden farklı bir sapma göstermemesi halinde ons altın üzerinde önemli bir değişim yaratmayabilir. Kısa vadede ons altında 1290$ – 1307$ arasındaki sınırlı hareketin sürdüğünü izliyoruz.

Teknik Ons altın yükselen eğilimini sürdürüyor. Şimdilik 1290$ seviyesi ons altın için önemli bir destek noktası konumunu sürdürürken buradan gelen tepkiler oldukça iyi çalışmakta. Bu nedenle ons altın 12090$ seviyesini aşağı yönde zorlanması halinde satışların 1280$ destek seviyesine doğru uzaması beklenebilir. Buna karşın ons altının 1290$ seviyesi üzerinde sürmesi halinde 1307$ direnç noktası ilk hedef olabilir. (İntegral Yatırım)

Ons Altın, geçtiğimiz Cuma günü ABD’den gelen ve beklenti üzerinde gerçekleşen Tarım Dışı İstihdam değişimi sonrasında gün içerisinde geri çekildi ve bir süredir direnç olarak çalışan 200 günlük ortalama, kırılamadan yönünü aşağı doğru yöneltti. Böylelikle de bu kez 2016 Kasım ayından bu yana uzanan kritik uptrend çizgisi test edilmiş oluyor.

Zaten bir süredir bu uptrend bölgesinde olan ve 200 günlük ortalama direncini geçemeyen sarı metal gücünü kaybetmeye başladı. Eğer, orta vadeli yükseliş trendi kırılırsa Ons Altın’da oldukça hızlı bir düşüş ihtimali doğabilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı