EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 31 Mayıs 2018

Haftanın üçüncü işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altın fiyatı 1304 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği gözüküyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan PCE ve Askıdaki Konut Satışları verileri yakından takip edilecek.

Teknik olarak altın yorumları, ons altının 4 saatlik grafikte 100 periyotluk hareketli ortalaması olan 1301 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1307, 1312 ve 1315 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1296, 1292 ve 1288 destek seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Dün, ABD tarafında açıklanan ekonomik veriler piyasada tahmin edilen rakamların altında kalırken, bir süredir güçlenen Dolar endeksinde ciddi geri çekilmeler görüldü. Öte yandan gündemimizde yer alan konuların başında yer alan ABD ve Çin arasındaki ticari gerginlikler ile ilgili yeni haber akışları gelmekte. Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada: Çinli şirketlerin, ABD’de endüstriyel açıdan önemli teknoloji yatırımlarına sınırlama uygulamaya devam edebileceği belirtilirken, bu açıklamaya cevap Çin Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Açıklamanın sürpriz olduğu, bu söylemlerin iki tarafın son temaslarında varılan uzlaşmaya aykırı olduğu vurgulanırken; Çin basınında “Eğer Washington bir ticaret savaşı başlatmaya çalışıyor ise Pekin savaşmaya hazır” ifadelerine yer verildi.

Yine ABD ile Avrupa Birliği arasında dün itibariyle başlayan ticari müzakereler, İran Nükleer Anlaşması ve Euro Bölgesi’ndeki İtalya krizine yönelik gelişmeler de önemle takip ediliyor. Bugünkü ekonomik takvimde; önemli veri olarak ABD’den gelecek PCE Enflasyonu, Askıdaki Konut Satışları ve İşsizlik Başvuruları yer almakta. Teknik olarak Değerli Metal’e baktığımızda ise; yukarı tarafta 1,5 aylık düşen trendin kırılım teyit bölgesi olan 1305 direnç seviyesi bugün de önemle izlenecek. Buranın kırılması halinde emtiada 1326 seviyesine doğru bir hareketlenme oluşabilir.

Bu durumda ara dirençler olarak 1309, 1313, 1316 ve 1320 seviyelerini takip edebiliriz. Şuan için 1302 destek bölgesinin üzerinde fiyatlanan emtiada, bugün görülebilecek satış ağırlıklı işlemlerde ise 1297, 1292, 1289 ve 1283 seviyelerini izleyebiliriz. Bu tarafta da yaklaşık 5 aydır altında kapanış görmediğimiz 1286 seviyesinin altında kalıcılık satış baskısını artırabilir. (IşıkFX)

Piyasalardaki İtalya fiyatlamasının büyük ölçüde etkisini yitirmesi sonrasında eurodaki güçlenme ile birlikte gerileyen dolar endeksi, altın fiyatlarının yeniden 1300 seviyesi üzerine yükselmesini sağladı. Bunun yanı sıra, ABD – Çin arasında yeniden gündeme gelen ticaret gerilimi ve Avrupa’ya uygulanması planlanan gümrük vergisi uygulamasına yönelik kararın bu hafta verilecek olması da küresel altın fiyatlarına olan talebi destekleyen temel faktörler. Bununla birlikte altın fiyatları 1304 seviyesi üzerini test ederek, dolar endeksindeki güçlenme nedeniyle yaşadığı kayıpların büyük kısmını telafi etti. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Küresel jeopolitik risklerin altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1303,72 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1302,76 seviyesi destek, 1305 seviyesi ise direnç konumunda. 1305 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1310, 1302,76 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1300. (Tacirler Yatırım)

Dün ABD ve Çin arasındaki ticari anlaşmazlıkların artması ve Çin’den gelen sert açıklamalar sonrası kurda dalgalı hareketler görüldü. Açıklamalar sonrası altın fiyatları 1304 seviyelerine kadar yükseldi. Bu ticari gerilim ve Euro tarafında yaşanan siyasi belirsizlikler sürmesi halinde güvenli liman altın fiyatlarını etkilemeye devam edecektir. Yakın direnç ve destek noktaları 1302 ve 1314 seviyeleri olacaktır. (Gedik Forex)

Ons altın destek seviyeleri üzerindeki seyirler korunuyor

Ons altın 1295$ destek seviyesinden aldığı tepkiyle 1300$ seviyesi üzerinde kalma çabalarını sürdürüyor. Bugün ABD kanadında açıklanacak kişisel gelir ve harcama verileri günün ajandasında ön plana çıkıyor. Genel olarak verilerin piyasa beklentisinden farklı bir sapma göstermemesi halinde verilerin etkisinin sınırlı kalması beklenebilir. İtalya siyasetinde yaşanan kaos küresel altın fiyatlarında güvenli liman özelliğini ön plana çıkaracak özellik yaratması. Buna karşın ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3 seviyesinden yüzde 2.84 seviyesine gerilemesi ons altının haftalık grafikte gerilediği yükselen kanal çizgisinden tepki vermesini destekledi. Şimdilik ons altında güçlü bir sıçrama beklememekte birlikte 1295$ destek seviyesi üzerindeki seyirlerin korunabileceğini düşünüyoruz.

Teknik altın yorumları, haftalık grafikte yükselen trend çizgisinin üzerindeki seyir korunuyor. Burada bir kırılma yaşanmaması altın fiyatlarının yukarı yönlü tepkilerini sürdürebileceğine işaret ediyor. Bu nedenle 1295$ – 1291$ üzerindeki seyirler korunduğu müddetçe derin bir satış dalgasının başlayabileceğinden bahsetmek mümkün değil. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı