EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 30 Mayıs 2018

İtalya’da görülen yüksek poltik belirsizlik ile başlayan İtalyan tahvillerindeki çöküş ve ticaret savaşları korkuları emtiadaki güvenli liman talebini arttırırken, buna karşın Dolar’a gelen talepten ötürü DXY(Dolar Endeksi)’de Kasım 2017’den bu yana en yüksek seviyelerin test edilmesi ise zaman zaman baskıya neden olmakta.

Dün Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Çin’den ithal edilen mallarda yüzde 25 gümrük vergisi uygulanacak olan mal ve hizmetlerin listesinin 15 Haziran’da açıklanacağı duyuruldu. Beyaz Saray’ın bu açıklamasının, ABD ve Çin yönetimlerinin ticaret bariyerlerini bekleme alma kararından 10 gün sonra gelmesi kafa karışıklığına neden olurken, ABD’nin; AB ve diğer muafiyet tanınan ülkelere sağladığı hakların iki gün sonra dolacak olması da küresel piyasalarda tedirginliği artırıyor.

Diğer yandan ABD-K.Kore görüşmeleri hakkında açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump: “Kuzey Kore ile görüşmelerimiz için harika bir ekibi bir araya getirdik. Zirve ve daha fazlasıyla ilgili buluşmalar hali hazırda gerçekleşiyor” söylemi ile iki ülke arasındaki gerginliğin şimdilik atlatıldığı mesajını verdi. Bugün tüm bu önemli konuların yanı sıra, ABD tarafında açıklanacak olan Mayıs Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, 1.Çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Değişimi ve Ticaret Dengesi verileri de takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda ise; yukarı tarafta 1,5 aylık düşen trendi kesen 1305 direnç seviyesi bugün de önemle izlenecek. Buranın kırılması halinde emtiada 1326 seviyesine doğru bir hareketlenme oluşabilir.

Teknik olarak altın yorumları, bu durumda ara dirençler olarak 1309, 1313, 1316 ve 1320 seviyelerini takip edebiliriz. Şuan için 1297 destek bölgesinin üzerinde fiyatlanan Değerli Metal’de bugün görülebilecek satış ağırlıklı işlemlerde ise 1294, 1292, 1289 ve 1286 seviyelerini izleyebiliriz. Bu tarafta da yaklaşık 5 aydır altında kapanış görmediğimiz 1286 seviyesinin altında kalıcılık satış baskısını artırabilir. (IşıkFX)

Altın fiyatları dün tekrar 200 günlük ortalama seviyesi 1307 seviyesini test etti. İtalya’da devam eden siyasi kargaşaya karşı Altın güvenli liman algısını devam ettiriyor. Jeopolitik riskler açısından ABD-Çin-İran-Kuzey Kore ile ilgili haber akışından etkilenen sarı metal için bu hafta Amerika’dan açıklanacak Tarım Dışı istihdam verisi yön konusunda etkili olabilir. (Venbey Yatırım)

Altın fiyatları doların kazancını korumasıyla yatay seyretti

Altın fiyatları, doların kazançlarını koruması ve güvenli liman alımlarının azalması ile fazla değişmedi.Spot altın, Salı günü yüzde 0.3 düştükten sonra ons başına 1,298 dolar civarında yatay seyretti.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadeli düşüş trendi 1336 dolar seviyesinin kırılmasıyla 1311 dolara kadar gerilediyse de 1325 dolar seviyesini yukarı yönde kırarak 1360 dolar seviyelerine yönelmiş görünüyor. Ons altında 1350 dolar seviyesi güçlü direnç oluşturmaya devam ediyor. Kısa vadeli indikatörler şimdilik aşağı yönlü satışların devam edeceğini işaret ediyor. 1315 ve 1317 dolar direnç seviyesi olarak izlenirken, 1285 ve 1282 dolar seviyeleri destek olarak izlenecektir. (İnfo Yatırım)

Altın fiyatları, dolar endeksindeki yükselişin oluşturduğu baskı nedeni ile, ABD – Çin arasında yeniden gündeme gelen ticaret gerilimi ve İtalya’daki siyasi kargaşanın oluşturduğu güvenli liman talebinden fazla destek bulamadı. Bununla birlikte altın fiyatları dün 1295 – 1300 seviyeleri arasında dalgalandı. Altının bu sabah saatleri itibariyle 1300 seviyesinin hemen altında hareket ettiği görülüyor. Altının kısa vadede yeniden 1300 seviyesi üzerini hedef almasını bekliyoruz.

Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz.

Artan küresel jeopolitik risklerin ve yüksek petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,32 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,24. (Tacirler Yatırım)

Ons altın fiyatı 1300$ çevresinde yatay seyrediyor

Ons altın fiyatı, 1291$ – 1307$ aralığındaki seyrine devam ediyor. Haftanın ilk iki işlem gününde önemli bir veri akışı takip edilmedi. Bunun yanı sıra Kuzey Kore ve ABD görüşmesinin yeniden yapılmasına dair yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanırken, bu durum ons altın üzerinde baskılayıcı oluyor. Bunun yanı sıra ABD’nin 50 milyar dolar değerinde ek gümrük vergisi uygulayacağı Çin menşeli ürünlerin nihai listesinin 15 Haziran’da, bu ülkeye yönelik yatırım kısıtlamaları ve ihracat kontrollerinin ise 30 Haziran’da açıklanacağı bildirdi. Bu durum şimdilik ons altında net bir hareket yaratmasa da yaptırımlara karşı verilecek tepkiler piyasalardaki risk algısını artırabilir. Bugünkü veri takviminde ABD’den 1.çeyrek dönemini yansıtan ekonomik büyüme rakamlarının ikinci okuma değerleri takip edilecek. Bunun yanı sıra TSİ ile 21:00’da Fed’in Bej Kitap raporu piyasaların takibinde olacak.

Teknik olarak altın yorumları, ons altın fiyatları haftalık periyotta yükselen trend üzerindeki seyrine devam ediyor. Yükselen trendinden tepki alımları ile karşılaşan ons altın 1300$ üzerinde yerleşik seyirler gösteremiyor. Fiyat hareketlerinde, 1307$ kritik direncine doğru hamle yapmasına karşın bu noktanın üzerine hamlesi başarısız kalıyor. Anlık olarak 1300$ altında işlem gören kıymetli metalin düşüşünü koruması halinde 1291$ desteğine dikkat etmek gerekecek. Buna karşın kısa vadeli direnç noktaları olarak 1300$ seviyesi izlenebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı