EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 29 Mayıs 2018

ABD’de piyasaların kapalı olduğu haftanın ilk işlem gününde sarı metal, Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sürmesi ile haftaya hafif düşüşle başladı. Teknik olarak incelendiğinde; 25 ile 50 barlık ortalaması olan 1298’in ons altın için önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Bu seviye aşağısındaki fiyatlamalarda 1290 ve 1282 destekleri izlenebilir. 1298’den destek alarak yükselmesi halinde ise 1307 ve 1316 dirençleri takip edilebilir. (ŞekerFX)

Haftanın ilk işlem gününde, dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1295 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD piyasaların kapalı olması ve zayıf veri akışı ile birlikte ons altının günü 1298 seviyeleri civarında tamamladığı görülüyor.Bugün, ABD’de açıklanacak olan Conference Board Tüketici Güveni verisi yakından takip edilecek.

Teknik olarak baktığımızda, sarı metalin 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1304 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1307, 1312 ve 1315 direnç seviyeleri izlenebilir. (AHL Forex)

ABD – Kuzey Kore arasında geçtiğimiz hafta iptal edilen görüşmenin yeniden koordine edilmeye çalışılması ile birlikte artan risk iştahı ve dolar endeksinde görülen yükseliş hareketi, altın fiyatlarının kazançlarının bir kısmını geri vermesine neden oldu. Ancak bu noktada, altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam edeceği ve altındaki kısa – orta vadeli yönünü yukarı olacağı görüşümüzü korumaktayız. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, altın fiyatları haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu orta vadeli bir yükseliş kanalının alt sınırında tutunma çabası içerisinde. Aşırı satım bölgesinde bulunan teknik göstergeler, altının kanal sınırında tutunma çabasının başarılı olabileceğini ve altının mevcut seviyelerden yeniden yükselişe geçebileceğini işaret ediyor.

Temel görünümün de aynı doğrultuda, altındaki düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalabileceğini işaret ettiğini görüyoruz. Artan küresel jeopolitik risklerin ve yüksek petrol fiyatlarının altını yukarı yönlü destekleyeceğini düşünmekle birlikte, ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen Fed üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Dolayısı ile mevcut seviyelerin alım fırsatı olduğunu ve altının önümüzdeki dönemde yeniden 1350 seviyesine doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1298,28 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1295,70 seviyesi destek, 1300 seviyesi ise direnç konumunda. 1300 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1302,76, 1295,70 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1293,24. (Tacirler Yatırım)

Ons altın, 1300$ üzerinde tutunmakta başarısız kalıyor

Ons altın, Kuzey Kore ve ABD’nin iptal olan görüşmesinin yeniden olma ihtimalinin gündeme gelmesi ile kazançlarına ara verdi. Bu görüşmenin iptal olması ile güvenli liman talebi gören ons altın bu ilgiyi geçtiğimiz hafta kadar göremiyor. Veri takviminin sakin kalması da ons altında zayıf seyirlerin oluşmasını sağlarken, yarından sonra izlenecek veri takvimi ons altının görünümü açısından önemli olacak. Bugünkü veri takviminde ise öğle saatlerinden sonra ABD cephesindeki ikincil düzey veriler ön planda. Bunların yanı sıra olası haber akışlarına özellikle ABD ve Kuzey Kore diyaloglarına dair gelişmelerin yakından izlenmesinde fayda var.

Teknik olarak altın yorumları, Ons altın haftalık periyotta yükselen trendini destek alanı olarak çalıştırmaya devam ediyor. Bu trendin aşağı yönde ihlal etme noktası 1291$ seviyesine karşılık gelmekte. Anlık olarak 1296$ ara desteğinin üzerinde seyreden sarı metalin aşağı yönlü fiyat hareketinde 1291$ desteğine karşı dikkat etmek gerek. Buna karşın, yukarıda 1300$ direnci üzerindeki seyrinde güçlü olamayan ons altın 1307$ üzerinde kalıcı bir görünüm izlemedikçe yukarı yönlü hamlelerin dirençlerden geri dönüşlerde karşımıza çıkabileceğini unutmamak gerek. (İntegral Yatırım)

ABD piyasalarının kapalı olması ve spot Altın piyasasında fiyatlamanın erken sonlanması sebebiyle bu emtia gün içinde oldukça dar bantta hareket etti. Geçtiğimiz hafta 1307 direncine kadar yükseldikten sonra bu direnci kıramayıp geri çekilen emtia, yeniden 200 günlük üssel ortalamanın altına geri çekildi. Gün içerisinde 1294 desteği üzerinde tutunursa, 200 günlük ortalama üzerine yeniden çıkmayı deneyebilir. Ancak, 200 günlüğün aşağısında genel olarak negatif bir seyirde olmasını beklediğimiz Ons Altın, 1294’ü kırarsa aynı zaman da 2016 Aralık ayından gelen uptrend çizgisini de kırmaya çok yaklaşacak. Bu durum gerçekleşirse 1270 bölgesine hızla gelinebilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı