EkonomiManşet

Altın Fiyatları Yorumları 1 Haziran 2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı tutumu ve AB ülkelerinde siyasi ve ekonomik krizlerin derinleşmesi ons altın fiyatlarını yükseltmesini gerektirirken; Dolar endeksinin yüksek seviyelerde seyretmesi altın fiyatları baskılamakta. Dün belirtmiş olduğumuz 1306 direncini test eden değerli metal sonrasında bu seviyeden geri çekildi.

Bugün ABD kanadında açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporuyla volatil bir gün geçirebilecek olan ons altının 1298 üzerindeki fiyatlamalarında 1306 ve 1316 dirençleri önemini korumaktadır. 1298 aşağısındaki fiyatlamalarda ise kıymetli metalde 1290 ve 1282 desteklerine kadar geri çekilmeler olabilir. (ŞekerFX)

Güvenli liman varlığı olarak görülen kıymetli metaldeki momentum, İtalya’daki politik gerilimlerin ve küresel jeopolitik risklerin hafiflemesiyle sınırlandı. Öte yandan ticaret savaşları cephesinde ise dün ABD Ticaret Bakanı Willbur Ross tarafından yapılan açıklamaya göre; bugün itibari ile Kanada, Meksika ve AB üzerinde gümrük tarifesi uygulaması yürürlüğe kondu. Bir süredir ABD ile ikili görüşmelerde olan ülkeler olumsuz cevaplarla karşılaşırken, bugün konuya gelebilecek açıklamalar da önemli olacak.

Yine, Willbur Ross’un asıl büyük Pazar olan Çin’e bugün düzenleyeceği ziyaret ise daha büyük öneme sahip. Zira, ABD ve Çin arasında yapılan ticarette Çin tarafının 400 Milyar Dolara yakın üstünlüğü bulunmakta ve ABD yönetimi bu miktarın en az yarısını kesmek istiyor. Dün, ABD’de gelen veriler çoğunlukla iyimserdi. Bugün ise küresel anlamda oldukça önemli olan Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı verileri takip edilecek. Bugün veriler ve haber akışlarının yanı sıra teknik fiyatlamaları da izleyeceğiz.

Bu kapsamda teknik olarak baktığımızda; yaklaşık olarak 1,5 aydır devam eden düşen kanalı halen takip etmekteyiz. Son birkaç günde sıkışma gördüğümüz emtiada yukarı tarafta kanal kırılım teyit bölgesi olan 1305, aşağı tarafta ise 1292 desteği ilk etapta izlenecek. 1305 seviyesinin geçilmesi halinde 1326 seviyesi hedeflenebilir. 1292 altı kalıcılıkta ise 2017 Aralık ayından bu yana altında kapanış görmediğimiz kritik 1286 seviyesi izlenecek. Zira, 1286 seviyesinin kırılması halinde ise emtia üzerinde yeni bir satış baskısı oluşabilir. (IşıkFX)

Dün, ons altının 1307 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyeyi aşmakta zorlandığı görüldü. Gün içerisinde, dolar endeksinde yaşanan değer kayıplarına rağmen ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan sınırlı yukarı yönlü eğilimin sarı metal fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.Bugün, ABD’de açıklanacak olan TDİ verisi dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda, ons altının 200 günlük hareketli ortalaması olan 1307 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 1292, 1288 ve 1284 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 1307, 1312 ve 1318 direnç seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Ons altın sakin seyirde…

Ons altın ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3 seviyesinden yüzde 2.86 seviyesine doğru gerilemesini yükseliş fırsatı olarak değerlendiremedi ve yukarı yönlü hareketler sınırlı kaldı. Bu sabah ons altında son işlemler 1298$ seviyesinden geçmekte. Diğer yandan Avrupa’da İtalya siyasetine yönelik haberler ons altının güvenli liman özelliğinin çalışmasına neden olmadı. Küresel ortamda risk unsurlarının yumuşaması ons altının destek seviyelerine doğru gerilemesine olanak sağladı. Bugün ABD’de tarım dışı istihdam ve istihdama yönelik veriler ön planda olacak. Özellikle ortalama saatlik kazanç verilerini takip etmeye devam ediyoruz. Bu cepheden piyasa beklentisinin üzerinde gelebilecek bir veri ABD Dolarında değer artışı yaratabilir.

Teknik Analiz: Haftalık grafikte yükselen trendini teyit eden ons altın (XAUUSD) 1295$ / 1291$ destek seviyelerinin üzerinde sınırlı yukarı yönlü tepki hareketleri yapmakta. Net bir yükseliş hareketinden bahsetmek şimdilik mümkün değil. Ons altın fiyatı direnç seviyelerine doğru başlattığı yükselişinde bu seviyelerden satış fırsatı vermekte. (İntegral Yatırım)

Altın  Fiyatları, 200 Günlük Ortalamanın Gücü…

Ons Altın, bir süredir 200 günlük üssel ortalamayı test ediyor ve fiyat hareketleri gittikçe sıkışıyor. Gün içerisinde ABD’den açıklanacak Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançlar verisi bu sıkışmayı kırabilir.

Teknik olarak altın yorumu baktığımızda, 200 günlük ortalama üzerindeki olası günlük mum kapanışı önemli olacaktır. Böyle bir durumda, 1307’nin üzerinde ilk durak 1316 direnci olabilir. Ancak ortalama aşağısında baskılanmaya devam ettikçe hem 1294 desteğine hem de orta vadeli uptrend çizgisine yaklaşılıyor. Bu trend çizgisinin günlük mum ile kırılması durumunda, sarı metaldeki satış iştahı artabilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı