$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Altın fiyatları, dolar kurunun değerlenmesi ile düşüşe başladı

Altın fiyatları, dolar kurunun değerlenmesi ile düşüşe başladı
  • 18.01.2018 12:58:02
  • 99 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Altın fiyatları, dolar kurunun değerlenmesi ile düşüşe başladı, ABD endeks vadeli kontratları, dolar ile birlikte yükselirken, Salı günkü düşüşünü sürdürdü.

Altın yüzde 0.1 ile bir haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü yaparak ons başına 1,336.45 dolara geriledi. Bugün Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ekonomideki aşırı ısınmayı önlemek için bu yıl 3 veya daha fazla faiz artırımı öngördüğünü ve ilerleyen dönemlerde enflasyonda artış yaşanabileceğinin altını çizdi.

Ons altın pozitif görünümü devam ettirmekte zorlanıyor. ABD dolarının küresel piyasalarda toparlanıyor olması ons altın üzerinde aşağı yönlü baskı yaratıyor. Dün akşam açıklanan Fed Bej kitap raporunda ABD ekonomisine dair iyimser mesajların alınması doların seyrini olumlu etkiledi.

Bunun yanı sıra ABD Senatosu bankacılık komitesi J.Powell’ın Fed başkanlığını onayladı. Bugünkü veri takviminde ABD kanadında ikincil düzey veriler yer alacak. Verilerin altın üzerindeki etkisi sınırlı kalabilir. Bunun yanı sıra hükümetin kapanmasına ilişkin ABD’de görüşmeler yapılıyor bu nedenle bu cephedeki gelişmelerin yakından takip edilmesinde fayda var.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında kısa vadede 1344 dolar ile 1333 dolar arasında dalgalı seyir devam ediyor, fakat ABD kaynaklı doların değer kazanmasına paralel ters yönlü aşağı hareketini sürdürmesini bekliyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ