EkonomiManşetSon Dakika

Altın fiyatları bugün 28 Mart 2018 Altın Yorumları

Altının gram fiyatı dolar kuru, altın ons fiyatıyla bulduğu destekte tarihinin yüksek seviyelerine ulaştı. Analistler, altın gram fiyatı 170 liranın üzerine yerleşmesi durumunda 181 liraya kadar çıkabileceğini belirtti.

Türkiye’de yatırımcıların tercih ettiği yatırım araçlarının başında gelen altın gram fiyatı son zamanlarda dolar kuru ve altının ons fiyatındaki değer kazançlarının etkisiyle alış ağırlıklı bir seyir izliyor. Bu yıla 158 lira seviyelerinden başlayan ve yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı 26 Mart Pazartesi 173,8 lira ile tarihinin en yüksek seviyesini görürken, 172 liranın üzerinde dengelendi.

İstanbul Kapalıçarşı’da 172,20 liradan alınan 24 Ayar Külçe Altın (Gr.) 172,40 liradan, bin 135 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira bin 154 liradan, 157 liradan alınan 22 Ayar Bilezik (Gr.) 161 liradan, bin 109 liradan alınan Lira (Tam) Ziynet bin 129 liradan, 555 liradan alınan Yarım Ziynet 565 liradan ve 277 liradan alınan Çeyrek Ziynet 282 liradan satılıyor.

GÜNÜN ALTIN YORUMU

Dün ABD ile Çin tarafından, diyaloğa açık olduklarına dair mesajlar verilmesi piyasadaki endişeleri kısmen de olsa durdursa da ortada herhangi bir somut adımın atılmaması konunun gündemde kalmasını sağlamakta. Konuya dair gelebilecek açıklamalar Emtia tarafında volatil hareketlere neden olduğundan takip edilmesinde fayda görmekteyiz.

Kuzey Kore ekseninde ise Lider Kim Jong Un’un Çin ziyaretinde nükleer silahlanmaya ilişkin barışçıl ifadelere yer vermesi önemli oldu. Öte yandan FED FOMC’den çıkan güvercin kararlar sonrası FED yetkililerinden gelen açıklamalar dikkatle takip edilirken son olarak Atlanta FED Başkanı ve FOMC üyesi Raphael Bostic’in, yakın zamanda enflasyonda yükseliş veya aşırı ısınmaya dair bir işaret görmediğini vurgulaması dikkat çekti.

Dün ayrıca ABD’de açıklanan S&P/CS Konut Fiyat Endeksi öngörülerin üzerinde gelirken Conference Board Tüketici Güveni beklentilerden kötü sonuçlandı. Bugün ise ABD’den gelecek 4.çeyrek büyüme rakamı önem arz etmekte. Ayrıca ABD’den Mal Ticaret Dengesi, Çekirdek Kişisel Tüketim Giderleri ve Askıdaki Konut Satışları verilerinin yanı sıra haber akışları ve teknik fiyatlamalarda önemli olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı