EkonomiGündem

Akaryakıt zammı ÖTV indirimiyle pompaya yansımadı

Gece yarısından itibaren benzinin 25 kuruş, motorinin 23 kuruş ve Otogaz LPG’nin 9 kuruş zamlandı. Ancak yapılan zamlar dolar kurunda yaşanan sert hareketler sebebiyle ÖTV indirimiyle pompa fiyatlarına yansıtılmadı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS, geceyarısından itibaren geçerli olmak üzere rafineri çıkış fiyatlarında, motorinde 23, benzinde 25, LPG otogazda 9 kuruşluk zam olduğunu ve gelen değişimin ÖTV’den karşılandığını, pompa fiyatlarına yansıtılmadığını açıkladı.

Petrol fiyatları, yatırımcıların Venezuela’da ham petrol üretiminin daha da düşeceğine ilişkin riskleri değerlendirmeleri ve ABD’de petrol stoklarının üst üste çündü hafta da düşeceği beklentileri ile kazançlarını sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, ABD Başkanı Donald Trump’ın Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun seçimleri yeniden kazanmasının ardından Venezuela hükümetinin ve devlete ait petrol şirketinin çıkardığı tahvilleri satın almayı yasaklamasının ardından yüzde 0.4 kadar yükseldi. Öte yandan, Çarşamba günü açıklanacak olan resmi verilerin, Bloomberg’in anketine göre, ABD’de ham petrol stoklarının geçen hafta 2 milyon varil düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Petrol fiyatları, jeopolitik gerlimler, ABD’nin İran’a yaptırımları Venezuela’da hızla düşen petrol üretiminin arz endişelerini artırmasının ardından 2014’ten bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), yıl sonuna kadar devam edecek anlaşma dahilinde, üretimi azaltarak küresel stokları daraltmaya devam ediyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), petrol üretiminde söz sahibi ülkelerinin arz açığı durumunda bunu kapatmalarını beklediğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı