$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

AIDS’e bağlı ölümler azaldı

AIDS’e bağlı ölümler azaldı
  • 01.12.2017 15:08:50
  • 133 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS), Dünya AIDS Günü’nde, AIDS sebebiyle ölümlerin son yıllarda azaldığını gösteren bir rapor yayınladı.

HIV/AIDS konusu üzerine çalışan Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı (UNAIDS), 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla rapor yayınladı. Raporda son yıllarda AIDS’e bağlı ölümlerin neredeyse yüzde 50 oranında azaldığı belirtildi.

Raporda; erkeklerin kadınlara oranla tedaviyi geç başlatma, tedaviyi kesme ve tedavi takibini kaybetme olasılıklarının daha yüksek olduğu ifade edildi. Orta ve Batı Afrika’da yüksek oranda görülen HIV virüsüne karşı erkeklerin sadece yüzde 25’inin tedavi olduğu belirtiliyor.

Güney Afrika’nın Lesotho şehrinde yaşayan Mpho Tlabaki, 2008 yılında hastaneye gittiğini ve HIV pozitif olduğunu belirterek buna inanmayıp ikinci testi yaptırdığını aktardı. Tlabaki hemen eşi ve çocuklarına da test yapıldığını, çıkan negatif sonuç sonrası kendisinin tedaviye alındığını aktardı. Tlabaki, “Tedavi hayatımı değiştirdi tekrar işime geri dönebildim. Tedavi hayatta kalmamı sağladı” dedi.

Lesotho AIDS Hizmet Örgütleri Ağı (LENASO) toplum sağlık çalışanı Mamokhoplo Motale ise o günden beri her gün aileleri ziyaret ederek insanları beslenme, tıp ve sağlıklı kalma konularında eğitiyor.

Raporda, 2005’ten bu yana AIDS’ten kaynaklanan ölümlerin neredeyse yüzde 50 oranında azaldığı da belirtildi. AIDS yüzünden 2005 yılında 1 milyon 900 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ