$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Afetlere Karşı Mahalle Afet Gönüllüleri Dönemi

İZMİR’İN BALÇOVA İLÇESİNDE, DEPREM BAŞTAN OLMAK ÜZERE OLASI BİR DOĞAL AFETLERE KARŞI BELEDİYE TARAFINDAN İLK MÜDAHALEYİ YAPMASI AMACIYLA MAHALLE AFET GÖNÜLLÜLERİ (MAG) EKİBİNİN BEŞİNCİSİ KURULDU. ÇETİN EMEÇ MAHALLESİNDE BİR AFET KONTEYNERİ KONUŞLANDIRILIRKEN, ÇOĞUNLUĞU KADIN 45 MAHALLE AFET GÖNÜLLÜSÜ EĞİTİMLERİNİN ARDINDAN SERTİFİKALARINI ALDI.

Afetlere Karşı Mahalle Afet Gönüllüleri Dönemi
  • 15.11.2017 10:36:05
  • 107 kez okundu

İzmir’in Balçova ilçesinde, deprem başta olmak üzere olası doğal afetlere karşı belediye tarafından ilk müdahaleyi yapması amacıyla çoğunluğu kadınlardan oluşan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) ekibinin beşincisi kuruldu. Çetin Emeç Mahallesi’nde bir afet konteyneri konuşlandırılırken, 45 Mahalle Afet Gönüllüsü eğitimlerinin ardından sertifikalarını aldı.

Başta depremler olmak üzere yaşanan doğal afetler, Türkiye’nin en hazırlıksız olduğu konuların başında geliyor. Bu eksikliği kapatmak amacıyla Mahalle Afet Gönüllüleri projesini hayata geçiren Balçova Belediyesi, bu çerçevede 5. MAG ekibini kurdu. Kızılay İzmir Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekipleri ile birlikte gerçekleştirilen ve iki ay süren Afet Bilinci ve Hazırlık, Temel Arama ve Kurtarma, Temel İlk Yardım, Afet Psikolojisi ve Temel Yangın Söndürme gibi konularda eğitim alan çoğunluğu kadın 45 Mahalle Afet Gönüllüsü, düzenlenen törenle sertifikasını aldı.

Çetin Emeç Mahallesi’ne yeni kurulan deprem konteynerinin da açılışının yapıldığı törende bir konuşma yapan Kızılay İzmir Şube Başkanı Prof. Dr. Aslı Özer, Ulu Önder Atatürk’ün ‘Felaket başa gelmeden önleyici ve koruyucu tedbirler düşünmek lazım. Felaket geldikten sonra dövünmenin yararı yoktur’ sözünü hatırlatarak, “Bu çalışma bir afet anında insan hayatını kurtarmak için yapılan en doğru çalışmadır” dedi.

“Komşusunun hayatını kurtarmak için mücadele edecek”

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ise deprem gerçeğini hiçbir zaman akıllarından çıkarmadıklarını ifade ederek, “Afetlerden sonraki ilk 72 saatin hayat kurtarma açısından en kritik zaman olduğu artık bilimsel bir gerçektir. Bu gerçekle başlattığımız proje ile 10 yılda 350 vatandaşımız eğitim alarak Mahalle Afet Gönüllüsü oldu; ayrıca oluşturduğumuz afet konteynerlerinde gönüllülerimizin kullanacağı tüm malzemeler eksiksiz bir şekilde bulunuyor. Mahalle Afet Gönüllülerimiz olmasını hiç istemediğimiz bir afet olursa ‘Nerede bu devlet, nerede bu millet’ demeden profesyoneller gelene kadar komşusunun hayatını kurtarmak için mücadele edecek” diye konuştu.

Çoğunluğu kadından oluşan ekip, yemin de ettiler

Konuşmaların ardından afet gönüllüleri yemin ederek sertifikalarını aldı. Gönüllülerin yeminleri ise şu sözlerden oluştu:

“Mahalle afet gönüllülerinin bir üyesi olarak; afet durumunda yardıma muhtaç olan insanlara karşı sorumluluğumu hiçbir farklılık ve menfaat gözetmeden yerine getireceğime, arama kurtarma ve yardım konularında bilgi ve becerilerimi sürekli arttırmaya çalışacağıma ve bu konuda çalışan kurum ve kuruluşların çalışmalarını destekleyeceğim. Her zaman görevimin gerektirdiği ahlaki sorumluluğa sahip olarak, gönüllülük ve üyesi olduğum mahalle afet gönüllüleri ruhuna uygun davranacağıma, Şerefim üzerine ant içerim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ