Adana Haberleri

Adana ÇBB’den taşerona kadro bilgilendirme toplantısı

Çukurova Belediyeler Birliği (ÇBB) tarafından taşerona Kanun Hükmünde Kararname ile getirilen yeni düzenlemeler başlıklı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda ev sahibi olarak konuşan Çukurova Belediyeler Birliği ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, belediyelerin yeni düzenlemedeki sorumlulukları hakkında bilgi verdi.

696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesi ile ilgili bir takım düzenlemeler getirildiğini, bu düzenlemelerin 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olan taşeronları kapsadığını ifade eden BaşkanSözlü, belediyelerde çalıştırılan taşeron işçilerin bundan sonraki süreçte belediyelerin bünyesinde kurulacak iktisadi teşekküller bünyesinde çalıştırılacaklarını söyledi.

Türkiye’deki taşeron işçi sayısının son 15 yılda üç kat arttığını ifade eden Başkan Sözlü, 2002’de 387 bin 118 olan rakamın, bugün 1 milyon 100 binlere ulaştığını aktarırken “27 Avrupa Birliği ülkesinde ise toplam taşeron işçi 4,5 milyon civarında. Taşeron uygulaması, işçilerin yıllık izin, kıdem tazminatı ve rapor gibi temel haklarını bile kullanmasını engelliyor. Ayrıca bu sistem yüzünden açılan davalarda devlet 1,5 milyar TL’ye yakın tazminat ödemek zorunda kaldı” dedi.

Toplantı insan kaynakları uzmanı tarafından yapılan sunum ve soru cevapla devam etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı