Dünya

Abdullah bin Abdülaziz’in oğlu Prens Faysal Göz Altına Alındı

Prens Faysal Göz Altına Alındı. Suudi Arabistan eski kralı olan Abdullah bin Abdülaziz'in oğlu Prens Faysal İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden (HRW) yaptığı açıklamaya göre Suudi Arabistan makamlarının Faysal'ı göz altına aldığını duyurdu. Prens Faysal Kimdir?

İnsan Hakları İzleme Örgütü Suudi Arabistan hakkında kritik bir açıklama yaptı. İnsan Hakları İzleme Örgütün’den yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan’ın 27 Mart 2020’den bugüne gözaltında tutulduğu Prens Faysal’ın dış dünyayla bağlantısının kesildiğini ve nerede tutulduğuna dair açıklama yağmayı reddettiği duyuruldu.

DAHA ÖNCEDE GÖZALTINA ALINDI

Prens Faysal’ın daha önce de gözaltına alındığına dikkat çekilen açıklamada, Prens Faysal’ın, Kasım 2017 tarihinde Suudi Arabistan’daki yolsuzluk soruşturmasında başkent Riyad’daki 5 yıldızlı Ritz Carlton Oteli’nde tutulan 300’ü aşkın yetkili ve kraliyet ailesi mensubundan biri olduğu tekrar hatırlatıldı.

PRENS FAYSAL KİMDİR?

Prens Faysal, 1 Kasım 1974 yılında Almanya Frankfurt’ta doğdu. Eğitimini Almanya’da tamamladıktan sonra 1996-1998 seneleri arasında çalıştığı Suudi Bakım ve İşletme Şirketi’nin başkan yardımcılığına getirildi. 2001 senesinde, Alsalam Havacılık ve Uzay Sanayisinde başkan yardımcılığı yaptı ve daha sonra 2013 yılına kadar başkan olarak burada görevine devam etti.

2003 senesinde, Prens Faysal Shamal Yatırım şirketinin kurucu ortağı ve burada, 2017 yılında dış işleri bakanlığı danışmanlığı ve Suudi Arabistan Washington Büyükelçiliğinin kıdemli danışmanlığı görevine getirilinceye kadar müdür olarak çalıştı. Ayrıca Suudi Arabistan Askeri Sanayii (SAMI) kurulunda ve yürütme kurulu başkanlığını yürütüyor. Mart 2019’da Suudi Arabistan Berlin büyükelçisi olarak atandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı